Záznam z přesunu

Z věže strahovského kláštera odstranili pomocí vrtulníku zlatý kříž

Téma:

Od pondělního dopoledne sundávali kříž z věže kostela Nanebevzetí panny Marie Strahovského kláštera. Na záběry z odstraňování kříže se můžete podívat v tomto článku.

Za pomoci policejního vrtulníku odstranili v pondělí dopoledne zlatý kříž z veže kostela Nanebevzetí panny Marie nedaleko Pražského hradu.

 

Kříže byly naposledy měněny před 22 lety. Jeden z nich se musel z věže z bezpečnostních důvodů odstranit. Podle zdrojů z kláštera je na vině počasí, a to silné větry, které se do kříže začátkem letošního roku opřely. Kříž se vlivem počasí naklonil a byl nestabilní.

 

 

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově byla založena roku 1140 pro potřeby svého Strahovského kláštera. Během staletí byla bazilika mnohokrát přestavována, a proto je  na ní možné najít ukázky mnoha stavebních slohů. 

 

Po požáru v roce 1258 byla goticky přestavěna, po vyplenění husity a dlouhém chátrání začala její oprava a přestavba v renesančním stylu. Poté byla za francouzského bombardování Prahy znovu poničena. Pod vedením italského architekta A. Luraga následovala barokní úprava stavby, jejíž výsledkem je v podstatě dnešní podoba basiliky.


GALERIE: Z věže strahovského kláštera odstranili pomocí vrtulníku zlatý kříž

1
/
7
Zdroj: TN.cz
Z věže strahovského kláštera odstranili pomocí vrtulníku zlatý kříž - 1

 

sik TN.cz