Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

spokojení obyvatelé

Žebříček nejšťastnějších zemí světa! Jak dopadlo Česko?

Šťastní lidé
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Už po sedmé vydala Organizace spojených národů (OSN) v rámci Cíle udržitelného rozvoje žebříček nejšťastnějších zemí světa. V první desítce se umístilo Švýcarsko, také Kanada nebo Finsko, které skončilo na prvním místě. Nejhůře jsou na tom obyvatelé Jižního Súdánu, který obsadil poslední 156. místo. Česká republika skončila na dvacátém místě ještě před Slovenskem, které se nachází na 38. místě.

První Světová zpráva o štěstí byla vydaná OSN v dubnu v roce 2012. V letošním roce byla zaměřená hlavně na životní hodnoty jednotlivých zemí světa a na jejich vývoj.

 

Zpráva se zabývala šesti klíčovými faktory, a to příjem, svoboda, střední délka života, sociální podpora, důvěra a velkorysost. "Top 10 zemí má tendenci zaujmout vysokou pozici ve všech šesti faktorech, stejně jako emocionální míry blahobytu," řekl pro CNN spoluautor John Helliwell.

 

Na prvním místě se umístilo Finsko, jehož obyvatelé důvěřují své vládě, cítí se svobodní a jsou velmi velkorysí. Zde podle Helliwella chtějí všichni lidé žít. Druhé místo obsadilo Dánsko a za ním zůstalo Norsko.

 

 

V první desítce je také na šestém místě Švýcarsko a dokonce i Nový Zéland, ve kterém se nedávno stal útok na dvě mešity. Novozélanďané skončili na osmém místě. První desítku uzavírá Rakousko.

 

I v České republice jsou nejspíše lidé spokojení, jelikož obsadila 20. místo ze 156. Před ní zůstaly Spojené státy Americké, které oproti loňskému roku klesly o jednu pozici, a na jednadvacátém místě Spojené arabské emiráty. Slovensko pak skončilo na 38. místě.

 

 

Nejvíce nespokojení jsou občané Jižního Súdánu, který skončil na poslední 156. místě. Před ním se umístila Středoafrická republika a na 154. místě skončil Afghánistán.

reg TN.cz