Naše Česko

Zedníci zazdili při rekonstrukci ptačí hnízda, případ už řeší inspekce

Martin Kočárek
Martin Kočárek
7.6. 2021 13:32
Téma:

Okolo 20 ptačích hnízd zazdila o víkendu stavební firma při rekonstrukci mateřské školy v Ústí nad Labem. Hnízda patřila rorýsům a vrabcům a byla v nich i vejce. Ornitologové zjišťují, jestli uvnitř nezůstali i dospělí ptáci, kterým by hrozilo udušení.

Malé otvory těsně pod střechou využívají ptáci jako hnízda. A právě teď je období, kdy rorýsi sedí na vejcích. V hnízdění se střídají oba rodiče. Jenže o víkendu hnízda zničili dělníci při zateplování mateřské školy. Ptáci, kteří zrovna neseděli na vejcích a hledali potravu, od té doby zmateně létají kolem budovy.


"Ptáci zůstali buďto uvězněni vevnitř, nebo stihli vylétnout, ale opustili tam mláďata a vajíčka, která čeká pravděpodobně smrt. Ti ptáci, co nám lítají nad hlavou, jsou právě rorýsi, myslím si, že většina z nich jsou právě ti rodiče, kteří se snaží dostat dovnitř, ale nejde jim to," vysvětlil ornitolog Václav Beran.

 

 

Situaci řeší kromě České inspekce životního prostředí také policie, ornitologové podali trestní oznámení.

 

Podle nich se při vydání stavebního povolení musí nejprve zajistit průzkum, jestli na stavbě nejsou živí ptáci a rekonstrukci případně odložit až po hnízdění. Mateřská škola patří městu, které zjišťuje, kdo udělal chybu a průzkum nezajistil.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

JH TN.cz TN.cz