smrt na novém zélandu

Ondřej umíral v pustině před zraky přítelkyně! Teď řekli, co ho zabilo

Ondřej zemřel na Novém Zélandu
Zdroj: Policie NZ a Facebook
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 4. 9. 2019
Téma:

Smrt Čecha, který se v roce 2016 ztratil na Novém Zélandu a spadl ze srázu, způsobilo podchlazení. Koronerka to oznámila v závěrečné zprávě z letošního srpna. Sedmadvacetiletý Ondřej tehdy cestoval se svou přítelkyní Pavlínou, která pak měsíc čekala na záchranu v chatě Správy národního parku.

Tragická událost se stala na 32 kilometrů dlouhé trase Routeburn Track. Příčinu úmrtí zjišťovala podle zahraničních médií koronerka Anna Tuttonová. I když mladý Čech zemřel na podchlazení, tak podle Tuttonové podchlazení zavinila řada špatných rozhodnutí, která pár udělal.

 

Dvojice totiž nikomu neřekla, že se vydává na túru. Navíc pár vyrazil se špatným vybavením a bez navigace. Čechy zaskočilo špatné počasí, na které nebyli připraveni. Museli strávit noc ve spacácích pod otevřeným nebem, ráno se probudili promočení.

 

V dálce viděli chatu u Mackenzieho jezera, ke které se vydali. Rozhodli se cestu zkrátit mimo vyznačenou trasu, ale zabloudili. Poté je zastihlo husté sněžení a mlha. Ondřej uklouzl a zřítil se ze srázu. Pavlíně se k němu podařilo dostat, ale protože byl zaklíněný ve větvích a kamení, nedokázala ho vyprostit. U těla milovaného přítele čekala dva dny.

 

Pavlína se nakonec vydala na cestu a podařilo se jí dostat do opuštěné chaty, která příležitostně slouží správcům turistické stezky. V ní strávila měsíc, než ji konečně zachránili. Velký podíl na tom měla česká konzultantka Vlaďka Kennettová, která si na facebooku všimla, že po Pavlíně se shání příbuzní.

 

 

Kennettová zalarmovala novozélandské policisty, kteří se zmizelým turistům dostali na stopu poté, co objevili jejich auto nedaleko vstupu na stezku. Češka se prý několikrát snažila dojít do civilizace, ale vyčerpání a laviny blokující stezku ji vždy zahnaly zpět pod střechu.

 

V chatě byla dokonce i vysílačka, ale Pavlína nedokázala kvůli chatrné angličtině rozluštit návod. Venku však nakreslila velké písmeno H, díky kterému byla po měsíci zachráněna. O tragické události tehdy promluvila Ondřejova sestra.

 

Zpověď Pavlíny po záchraně:

 

Související témata:
TN.cz