Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.3. 2019 17:36
Program na víkend

Zelené pivo a trojlístky: Česko se připojí k oslavám svatého Patrika!

Zelené pivo
Zdroj: Getty Images

O víkendu se i u nás budou konat oslavy typicky irského svátku svatého Patrika. Jedním z nejzajímavějších prvků budou především různé druhy irské whiskey a zelené pivo, které se budou podávat v hospodách a restauracích. Konat se ale budou i zelené průvody a další akce spojené s Irskem.

Oslavy se budou konat především v našem hlavním městě, k akci se zeleným pivem se ale mohou připojit hospodská zařízení po celé republice. Jíst se budou také všemožné zelené potraviny.

 

V Praze bude základem oslav živá hudba, různá kulturní vystoupení, workshopy, irská gastronomie a také průvod Prahou. Pražský magistrát ve spolupráci s Technologiemi hlavního města Prahy už přislíbili také zelené nasvícení Petřínské rozhledny. Do zelené barvy se o víkendu zahalí také Tančící dům.


Program oslav začne už v sobotu 16. března v 10 hodin dopoledne na Smíchovské náplavce, kde budete moci ochutnat tradiční i méně známé irské speciality. Oslavy se budou konat také v Holešovické tržnici, zejména v Hale 17. Na té večer zazpívá muzikant Travis O Neill, rapper IronKap, BlackPes nebo Guy Bennett. Vstup do Haly 17 bude od 15 hodin až do včera zdarma.


Oslavy vyvrcholí v neděli 17. března průvodem pražskými ulicemi. Výchozím bodem bude Kampus Hybernská, odkud se okolo 15:00 vydá zelený průvod Irů žijících v ČR, jejich kamarádů a dalších příznivců svátku svatého Patrika. Zúčastnit se může široká veřejnost - ať už v zeleném převleku nebo bez něj.

 


Filozofická fakulta Univerzity Karlovy si na stejném místě, tedy v Kampusu Hybernská, připravila pro zájemce z řad veřejnosti rychlokurz irštiny nebo čtení irské literatury. Ani zde nebudou chybět irské nápoje a gastro speciality. Program v Hybernské bude probíhat od 14:00 do 20:00.


Svatého Patrika, patrona Irska, si celý svět každoročně připomíná 17. března. Svatý Patrik byl pastýř, který do Irska přinesl před více než 1500 lety křesťanství. Jeho poznávacím znamením je zelený trojlístek, kterým Irům vysvětloval Svatou Trojici, a obecně také zelená barva. Do té se zahajují lidé v průvodech, aby tancem a zpěvem uctili jeho jméno i dnes.

nor TN.cz
Reklama