NAŠE ČESKO

Zelené střechy jsou hitem dnešní doby. Jejich cena příjemně překvapí

Denisa Dvořáková
Denisa Dvořáková, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 21:00
12.6. 2021 21:00
Téma:

V Česku roste obliba zelených střech. Přitom nejde o žádnou novinku, ale stovky let používaný způsob, jak izolovat budovu. Některé poslouží i k relaxaci.

Zeleň na střeše není jen trendy a estetická. Takzvaná vegetační střecha zlepšuje životní prostředí, ochlazuje okolí a přispívá k psychické pohodě.

 

"Má ale také benefity pro tu budovu, protože zeleň na střeše působí jako izolace, která chrání budovu v létě před přehříváním a v zimě se tam nemusí tolik topit. A další velká funkce je schopnost zachytávat srážkovou vodu," popsala ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně (SZUZ) Jana Šimečková. 

 

"Střechy také ve městě fungují tak, že nezatěžují tolik kanalizaci a pomáhají chladit město, protože voda, která se tam zadrží, se zase vypaří a města se nepřehřívají," dodal ředitel Nadace partnerství Milan Kundrata. 

 

 

Zelené střechy najdeme nejen na administrativních budovách, ale jsou i na bytových a rodinných domech, školkách a školách. Přispívá na ně i stát. Základem je vhodná plochá střecha nebo střecha s mírným spádem. Postavit zahradu na střeše přitom nemusí být závratně drahé.

 

"Celková cena jednoduché zelené střechy se pohybuje kolem 1000 až 1100 korun za metr čtvereční," řekl Andrej Ungrman, který zelené střechy se svou firmou vytváří. 

 

 

Od roku 2014 dokonce existuje soutěž, ve které se zelené střechy utkávají. V letošním ročníku soutěže se utká šestnáct střech. Například ty na výzkumném centru v Buštěhradu patřícím pod České vysoké učení technické (ČVUT) nebo na budově mateřské školy v Opavě či Brně. Se svými jedinečnými střešními zelenými terasami ve čtyřech podlažích se soutěže účastní i budova TV Nova. Hlasování v anketě končí v úterý 15. června. 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mb TN.cz