problém s režijkami

Železničáři zuří kvůli jízdnému. Oznámili termín stávky!

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:21
3.1. 2020 12:33
Téma:

Jihomoravští železničáři vyhlásili stávkovou pohotovost a vyhrožují, že pokud jim kraj nevyjde vstříc, zahájí 30. ledna stávku. Nelíbí se jim, že od začátku roku přestávají v regionálních vlacích platit tzv. režijky, které jim a jejich rodinám zajišťovaly levnější jízdné.

Stávkovou pohotovost ohlásilo Odborové sdružení železničárů (OSŽ) ve čtvrtek. Se změnami od nového roku totiž ve vlacích Jihomoravského kraje přišlo i omezení režijních jízdenek, tj. jízdenek za nižší ceny pro zaměstnance železničních dopravců a jejich rodinných příslušníků.

 

"Tento stav je v rozporu se zákonem a se zájmy držitelů režijek. Narušuje to dlouholetou tradici železničářského benefitu," tvrdí předseda OSŽ Martin Malý.

 

Zatím platí stávková pohotovost. Pokud se problém nevyřeší uspokojivým způsobem, tak železničáři 30. ledna zahájí stávku, která zasáhne železniční dopravu v Jihomoravském kraji. "O přesném rozsahu a době trvání stávky bude OSŽ jednat ve spolupráci s ostatními odborovými organizacemi na železnici," dodal Malý.

 

Jihomoravský kraj platnost režijních jízdenek omezil od 1. ledna. "Zjednodušeně nebudou akceptovatelné v osobních a spěšných vlacích," stálo v oficiálním prohlášení Jihomoravského kraje. Cílem podle něj je podpořit železničáře, kteří pracují přímo na území kraje. Ti by do budoucna dokonce mohli svoje průkazky používat i v regionálních autobusech.

TN.cz