Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rozhovor s prezidentem

Prezident Zeman: Ostrý útok na amerického velvyslance v Česku

Miloš Zeman
Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman si sice momentálně užívá dovolenou na Vysočině a politiku tak nemusí několik dní řešit, ale ještě před volnem poskytl rozsáhlý rozhovor.

V něm prezident mimo jiné uvedl, že další zemí, která opustí Evropskou unii, by podle něj mohlo být Rakousko. A pustil se i do amerického velvyslance Andrewa Schapira, když řekl, že je možné, že tento bojovník proti korupci svůj post dostal jako formu úplatku.


Miloš Zeman ovšem v rozhovoru pro Parlamentní listy zabrousil i do vod konspiračních teorií. Nechal se totiž slyšet, že barevná revoluce na Ukrajině, známá jako Majdan, byla živená především ze zahraničí. A že je možné, že se něco podobného chystá i pro naši zemi.


Mluvilo se samozřejmě i o brexitu. Miloš Zeman zopakoval, že jde o scénář, v němž prohrávají obě strany, jak Evropská unie, tak Velká Británie.
 


Snahám referendum v Británii opakovat se prý ovšem prezident jen směje. "To jsem se rozesmál a řekl jsem si: teď jsme prohráli ve fotbale dokonce i s Tureckem a který blbec navrhne, aby se tento zápas opakoval," má jasno hlava státu.
 


A domnívá se, že další zemí prchající z Unie by mohlo být Rakousko. Zvlášť pokud opakované prezidentské volby vyhraje nesnášenlivý Norbert Hofer a nacionalisté zabodují i v parlamentních volbách.
 


Prezident zopakoval, že on sám si nedovede představit situaci, po níž by on osobně začal podporovat odchod Česka z EU. 


Na konci interview se Zeman nevybíravě navezl do amerického velvyslance Andrewa Schapira, s nímž má Hrad dlouho napjaté vztahy.
 


Prezident se posmíval tomu, jak se Schapiro pasuje do role bojovníka proti korupci. "Každý, kdo jenom trošku zná pravidla americké politiky, ví, že funkcemi velvyslanců zejména v méně významných destinacích jsou zpravidla pověřováni lidé, kteří byli velkými sponzory volební kampaně úspěšného prezidentského kandidáta. Sponzorství samotné za korupci nepovažujeme, ale za korupci už můžeme považovat to, že je pak sponzor odměněn velvyslaneckým postem," dedukuje prezident.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO JE PECKA: Bude Dwayne Johnson nový americký prezident? Trump se může začít bát!

Princ George válí! Které osobnosti už dvouletému dědici britského královského trůnu vzdaly hold?
 

pez TN.cz