ANKETA Kabinet v demisi

Zeman i Babišova vláda porušují ústavu, tvrdí právník! Co vy na to?

Andrej Babiš v Lánech povečeřel s prezidentem Milošem Zemanem
Zdroj: Jiří Ovčáček
Zeman minulý týden na večeři v Lánech Babiše ujistil, že dostane neomezený čas na sestavení vlády
Téma:

Prezident Miloš Zeman ani premiér v demisi Andrej Babiš nedodržují ústavní principy. Tvrdí to ústavní právník Jan Kysela. Zeman podle něj neměl dát Babišovi neomezený čas na sestavení vlády, kabinet v demisi by zase neměl dělat zásadní rozhodnutí.

Anketa

Jednají podle vás Babiš a Zeman v rozporu s Ústavou ČR?

Hlasovalo 21296 lidí.
Babiš po čtvrtečním setkání se Zemanem prohlásil, že dostal od prezidenta neomezený čas na druhý pokus o sestavení vlády. To je ale podle ústavního právníka v rozporu s nejvyššími zákony. Ústava totiž předpokládá, že vládne kabinet s důvěrou Sněmovny.

 

"Prezident má pocit, že je vcelku jedno, jestli má vláda důvěru Poslanecké sněmovny, nebo ne. Avšak pokud chce respektovat to, jak ústava stanovuje parametry pro sestavování vlády, tak nemůže nikomu poskytnout neomezený čas, protože to je v rozporu s ústavními parametry," uvedl Jan Kysela pro portál idnes.cz.

 

Prezident by měl podle něj naopak dohlížet na to, aby v zemi vždy vládli ministři s důvěrou poslanců. Vláda v demisi má sloužit jen na nezbytně nutnou dobu. "Udržovat vládu ve stavu demise po neomezeně dlouhou dobu je porušení ústavního principu," myslí si Kysela.

 

 

V rozporu s ústavou podle něj ale jedná i Babišova vláda. Kabinet v demisi by měl vykonávat jen běžnou agendu a nečinit žádná důležitá rozhodnutí. "Provedla ne úplně bezvýznamné změny v personálním obsazení úřadů a to velmi pravděpodobně na základě politického klíče. Je to vláda, jejíž ministr v demisi odvolal již druhého ředitele fakultní nemocnice, což se asi nedá považovat za věc, která nesnese odkladu," prohlásil právník.

 

Narážel tak na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který už odvolal dva ředitele fakultních nemocnic - v Ostravě Svatopluka Němečka, v pražské Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Krátce po nástupu také vláda zrušila 73 míst na ministerstvech a Úřadu vlády.

epa TN.cz