Výměna ministra

Zeman ještě Chládka neodvolal, Sobotka už jedná s nástupci

Kdo nahradí Marcela Chládka na ministerstvu školství? Tak to je otázka, na kterou stále není odpověď. Prezident Miloš Zeman ani po čtyřech dnech, kdy premiér Sobotka oznámil výměnu ve svém kabinetu, neřekl, zda odvolání Chládka přijme. O nástupcích se tak jen spekuluje.

Kdy odvolaný ministr školství Marcel Chládek uvolní místo svému nástupci nebo nástupkyni na ministerstvu stále není jasné. Prezident Miloš Zeman ještě stále nepodepsal jeho odvolání. Tvrdí, že se s ním chce nejdřív vidět. Ale Hrad o termínu schůzky mlží.

 

Prezident bude jezdit po jižních Čechách až do středy a k setkání tak pravděpodobně nedojde dřív než ve čtvrtek.Celý týden poté, kdy premiér Sobotka oznámil konec Chládka ve funkci a i přesto, že ho považuje za nejlepšího ministra za deset let. Nahrál tím hlavě státu, která si může s odvoláním prvního ministra za ČSSD dát na čas.

 

Ministerstvo školství zatím vede Michaela Marksová ale tohle řešení je pouze dočasné.Sedí totiž na dvou židlích - zároveň řídí i své ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

 

A premiér Sobotka zatím také nechce vyložit karty na stůl. "Já jsem už avizoval, že tento týden chci využít proto, abych se scházel s potencionálními kandidáty i kandidátkami. Doufám, že na konci týdne budu schopen prezidentu republiky nového ministra školství," uvedl premiér Sobotka.

 

Prezident, který se jinak ke všemu vyjadřuje rád a bez okolků třeba i prostřednictvím svého mluvčího může dělat drahoty a hrozí, že nastane situace jako například u bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Ta byla v úřadě téměř měsíc než prezident přijal její demisi. Nový ministr školství by tak mohl být známý až na konci školního roku.
 

TN.cz / TV Nova / hmr / František Bůžek