výměna šéfů

Noví ministři: Ludvík už chystá změny, chce ministerstvo pacientů!

Téma:

Prezident Zeman dnes jmenoval nové ministry. Poté, co premiér Bohuslav Sobotka odvolal ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, nastupují na jejich místa Miloslav Ludvík a Jan Chvojka. Nový ministr zdravotnictví už řekl, jaké změny v nejbližší době chystá.

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík nově usedne do křesla ministra zdravotnictví a Jan Chvojka zase převezme ministerstvo pro lidská práva.

 

Prezident Miloš Zeman dvojici ministrů jmenoval ve středu v jedenáct hodin. Premiér Sobotka teď oba nové šéfy uvádí do úřadů.

 

 

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík chce řešit hlavně nedostatek sester v nemocnicích a snížit administrativní zátěž zdravotníků. "Papír je dnes důležitější než pacient a to musí skončit," řekl. Úřad pod jeho vedením by měl být ministerstvem pacientů, proto chce zakotvit práva pacientů do legislativy.

 

Řešit chce nejen spory o vedení Vojenské zdravotní pojišťovny a problémy kolem zajištění letecké záchranné služby od ledna, ale hodlá také prosadit zákon, který by řešil paliativní péči (péče pro nevyléčitelně nemocné pacienty v pokročilém stádiu nemoci).

 

Jeho dalším cílem bude i dokončení projektu financování nemocnic DRG - tedy plateb od zdravotních pojišťoven za diagnózu, informuje ČTK. Dále pak prosazení zákona o neziskových nemocnicích, protikuřáckého zákona a pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce, dále dokončení reformy vzdělávání lékařů a sester a zajištění dostatku peněz pro zdravotnictví, aby se zároveň nemusela zvyšovat spoluúčast pacientů a rostly platy zdravotníků v nemocnicích.

 

Při dnešním uvedení do úřadu také řekl, že navrhne redukci počtu náměstků na ministerstvu, informuje ČTK.

 

Nedávné změny na ministerských postech premiér a předseda sociálních demokratů odůvodnil neúspěchy strany v říjnových krajských a senátních volbách. Navíc oba ministři už byli podle Sobotky unaveni. Změny ve vedení resortů pak navrhl i koaličním partnerům, předsedové ANO a KDU-ČSL je však odmítli. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom/Jakub Pacner/ lud