Nový ministr

Opatření nebude potřeba zpřísňovat, když se budou dodržovat, řekl Blatný

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
29.10. 2020 13:58
Téma:

Stávajícího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) ve funkci vystřídal uznávaný lékař Jan Blatný (za ANO). Ministrem ho ve 12 hodin v Lánech jmenoval prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho hned poté uvedl do úřadu. Blatný na tiskové konferenci ujistil, že opatření dál zpřísňovat nehodlá. Záleží ale prý na lidech.

Andrej Babiš poděkoval Romanu Prymulovi za vše, co během zhruba měsíčního působení ve funkci vykonal. Lidi vyzval, aby zbytečně nevyhledávali kontakty. Využívání hromadné dopravy kleslo dle jeho slov o 58 %, na jaře byl ale pokles vyšší - zhruba 80 %. Vybídl tak občany k tomu, aby co nejvíc zůstávali doma.

 

Vláda se prý aktuálně bude soustředit na pomoc seniorům, trasování, testování a navýšení stavu pracovníků v nemocnicích. "Schválili jsme odměnu pro praktické lékaře, 200 korun za test," řekl Babiš. 

 

 

Firmy chce premiér motivovat "nějakou finanční částkou", aby na testování přistoupily. Informoval také, že ve čtvrtek v půl sedmé odpoledne se sejde Evropská rada, která bude jednat primárně o vakcíně proti covidu.

  

Nový ministr Jan Blatný vidí jako hlavní úkol pro sebe a celý resort potřebu změny vnímání celé situace a změny nálady ve společnosti.

 

Prymula je podle Blatného skvělý odborník a byl by prý bláhový, kdyby jeho expertizy nechtěl využít.

 

 

"Prezident republiky Miloš Zeman přijal demisi ministra zdravotnictví Romana Prymuly," informoval na svém twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Nového ministra Zeman uvítal v Lánech ve čtvrtek v poledne a předseda vlády ho obratem uvedl do funkce. Jan Blatný v čele zdravotnického resortu vystřídal epidemiologa Romana Prymulu, jehož odvolání navrhl premiér Babiš. Prymulovi možná zůstane alespoň funkce poradce nebo člena expertního týmu.

 

Blatný je odborník na dětskou hematologii a přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie ve Fakultní nemocnici Brno, kde zároveň zastává funkci zdravotnického náměstka. Premiér Babiš jeho odvaze převzít během epidemie funkci ministra zdravotnictví vysekl poklonu.

 

 

"Oceňuji kuráž pana Jana Blatného, který akceptoval mou nabídku vést ministerstvo zdravotnictví. Přichází ve velmi těžké situaci pro celou naši zem, přesto má kuráž a energii do toho jít. Toho si vážím, a když vidím, jak rychle se zapojil do práce, jsem přesvědčen, že to zvládne," napsal na svůj twitter.

 

 

Prymulovi "zlomily vaz" fotografie deníku Blesk, které ministra zachytily, jak v noci vychází z uzavřené restaurace a odjíždí služebním autem, navíc bez roušky. Ve funkci vydržel pouhých 38 dní. Jeho nasazení během pandemie ale prezident ocenil nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva.

 

Na Vyšehradě se Prymula tehdy setkal s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a Jiřím Havrlantem, ředitelem ostravské fakultní nemocnice. Za své selhání si končící ministr zdravotnictví vysloužil obrovskou kritiku.

 

Novým ministrem zdravotnictví se stane dětský hematolog Jan Blatný. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz