očkování proti koronaviru

Zeman má od Putina slíbenou vakcínu Sputnik V. Prosil o ni v dopise

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Prezident Miloš Zeman
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 21:29
27.2. 2021 21:26
Téma:

Rusko je podle prezidenta Miloše Zemana ochotné dodat do Česka vakcínu Sputnik V proti koronaviru. Zemanovi měl dodávku očkovací látky slíbit sám ruský prezident Vladimir Putin. Toho o ni hlava státu požádala v dopise po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

"Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno. Budeme ale samozřejmě potřebovat certifikaci,“ řekl Miloš Zeman v rozhovoru pro CNN Prima News.


Vakcína Sputnik V není v současné době schválená žádným kontrolním orgánem. "Mně by úplně stačila certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv," doplnil Zeman. Český prezident by tak netrval na schválení očkovací látky Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

 


Právě v tom se rozchází s řadou odborníků, včetně ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle něj je o této vakcíně možné uvažovat právě až ve chvíli, kdy jí schválí EMA. "Přesto všechno, že je očkování tou hlavní nadějí, tak budeme používat vakcíny jen tehdy, kdy je zaručená jejich bezpečnost pro občany. Můžou to být i mimoevropské vakcíny, pakliže získají evropskou certifikaci," řekl Blatný.


Aby se mohlo právě touto látkou v Česku očkovat, muselo by jí výjimku udělit ministerstvo zdravotnictví. "Je možné využít nějaké ustanovení národní legislativy. Takže samozřejmě tu výjimku v zákoně o léčivech máme, může ji schválit ministerstvo zdravotnictví,“ doplnila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.


Sputnikem V už očkuje například Maďarsko, které na schválení Evropské unie (EU) nečekalo a rozhodlo se nakoupit ruskou vakcínu po vlastní ose. "Kdo je rychlý, zachraňuje životy, kdo je pomalý, životy ztrácí. My nemůžeme čekat na Brusel. Jednání ohledně vakcíny jsme započali s Ruskem i Čínou už loni,“ vysvětlil maďarský premiér Viktor Orbán.


Evropská léková agentura přijala žádost o registraci vakcíny Sputnik V. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz