čapí hnízdo

Trestní stíhání předsedy vlády! Možných scénářů je několik

Bára Divišová
Bára Divišová
Aktualizováno 20:40
4.12. 2019 19:27
Téma:

Pro státního zástupce Jaroslava Šarocha je rozhodnutí nejvyššího státního zástupce ohledně kauzi Čapí hnízdo závazné - k došetření ale nemá žádnou lhůtu. Vyšetřování teď může kdykoliv zastavit prezident Miloš Zeman, pokud premiérovi udělí abolici. Ale podle Andreje Babiše to prezident nakonec neudělá. Miloš Zeman o svém rozhodnutí bude informovat ve čtvrtek.

Pro rodinu a blízké premiéra Babiše vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo definitivně končí - pro Andreje Babiše a jeho poradkyni přes dotace Janu Mayerovou, znovu začíná. "Před několika měsíci prezident avizoval, že "kdyby se do toho vrtalo," do kauzy by vstoupil - a premiérovi udělil abolici. Premiér se ale už tehdy nechal slyšet, že by ji nepřijal. A dnes to zopakoval," řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

 


V opačném případě - tedy kdyby ji přijal - by si ji musel také sám podepsat. Anebo kontrasignací pověřit některého člena své vlády. "Právo a pravomoc abolice je takový naprostý unikát historický, protože to je pozůstatek absolutistické monarchie a tak vždycky přežíval - tím že nebyl používán, se mu nevěnovala pozornost," řekl Kubáček.

 

 

Zda je možnost abolice stále ve hře - zatím prezident Miloš Zeman prozradit nechtěl. Nejprve se zřejmě chtěl poradit s premiérem. “Volá mi pan prezident,“ řekl Babiš a ukončil rozvor. TV Nova po telefonátu s prezidentem Andrej Babiš napsal, že hlava státu řízení zastavovat nebude.

 


"Požádal jsem ho, aby to nenavrhoval a prezident má na to stejný názor," řekl Babiš. K rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se ale prezident oficiálně vyjádří až ve čtvrtek. Zda budou premiér a jeho poradkyně v oblasti dotací Mayerová nakonec zbaveni obvinění, nebo postaveni před soud - bude záviset na dalším vyšetřování. Dozorující státní zástupce na dopracování žádnou lhůtu nemá.

 

VIDEO: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes zrušil rozhodnutí Státního zástupce Šarocha z letošního září o zastavení stíhání.

 

VIDEO: Kauza Čapí hnízdo: O farmu Čapí hnízdo se poslední čtyři roky zajímá policie kvůli podezření, že měla neoprávněně čerpat padesáti milionovou Evropskou dotaci, na kterou ale v té době neměla mít nárok.


VIDEO: Andrej Babiš promluvil o kauze v Televizních novinách.

 

 

VIDEO: Obnovení trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo vyvolalo rozruch na české politické scéně. Opoziční ODS, Piráti a TOP 09 vyzývají premiéra, aby odstoupil z čela vlády.


VIDEO: Ke kauzám premiéra se v Televizních novinách vyjádřil i místopředseda pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.


 

TN.cz