návštěva Balkánu

Zeman šokoval na návštěvě Srbska: "Mám rád Srby, nemám rád Kosovo"

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 10. 9. 2019
Téma:

Prezident Miloš Zeman v úterý zahájil třídenní návštěvu Srbska. Vedle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nebo šéfa obrany Lubomíra Metnara, ho na Balkáně doprovází i 50tičlenná podnikatelská delegace. Hlavní jednání proběhnou zítra, kdy prezidenta čeká řada schůzek s nejvyššími představiteli země.

Krátce před půl třetí odpoledne přistál vládní speciál Miloše Zemana s přibližně čtvrthodinovým zpožděním na letišti v Bělehradu. Na ranveji si prezident potřásl rukou se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučićem.


Hned po příletu se prezident Zeman opřel do Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo na Srbsku nezávislost. Jako stát ho zatím uznalo 23 zemí Evropské unie, včetně České republiky. "Mám rád Srbsko, nemám rád Kosovo," prohlásil Zeman.


Po uvítací ceremonii zamířili státníci na hřbitov Novo groblje, kde položili věnec k památníku obráncům Bělehradu z první světové války. Přesun prezidentů doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

 


Nejdůležitější část programu Miloš Zeman zahájí až ve středu. V prezidentském paláci se v doprovodu dalších členů delegace znovu sejde se srbskou hlavou státu Vučićem. Hovořit budou hlavně o rozšíření vojenské a hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi. Po pracovním obědě Zemana čeká setkání s premiérkou Ana Brnabićovou.


První, spíš odpočinkovou, část zahraniční cesty v úterý Miloš Zeman zakončil setkáním s krajany. Ti na prezidentův příchod čekali dlouho před začátkem slavnostní recepce.
 

rod TN.cz