Kritika Štrasburku

Rada Evropy: Zeman je islamofob, měli byste ho trestně stíhat

Téma:

Podle Rady Evropy je prezident Miloš Zeman islamofob. Vyplývá to ze zprávy, která mu vyčítá, že právě on šíří v Česku protiislamistické nálady. Jedna z komisí proto navrhuje, aby Češi přijali zákon, který by umožnil za výroky politiky stíhat. Prezident Zeman kritiku odmítá.

Na černé listině Evropské komise proti rasismu a netoleranci při Radě Evropy se ocitlo hned několik českých politiků - v čele s prezidentem Milošem Zemanem.

 

Zemanovy výroky Radu Evropy přímo pobouřily, do islámu se navážel opakovaně. "Islám, který vznikl v 6 století, je dnes z našeho hlediska ve 14. století a prožívá dobu, kterou křesťanství prožívalo v dobách inkvizice," tvrdí český prezident.

 

Kritizuje i uprchlíky pocházející z islámských zemí. "Nikdo vás sem nezval. Chovejte se tady podle našich pravidel, stejně jako my se chováme ve vaší zemi podle vašich pravidel. Když se vám to nelíbí, jděte pryč," prohlásil Zeman na adresu běženců.

 

Prezident kritiku ze Štrasburku odmítá. "Zaprvé pojem islamofobie nebyl nikdy korektně definován. A já mluvím proti islámskému radikalismu. Přeju autorům této zprávy jediné, aby jim někdo neuřízl zaživa hlavy," uvedl Zeman.

 

 

Komise při Radě Evropy navíc podle webu Českájustice.cz navrhuje, aby politici byly za podobné projevy trestáni. Ministerstvo spravedlnosti ale trestní zákon upravovat neplánuje. "Žádná novela trestního zákoníku. která by souvisela přímo s těmito požadavky v plánu legislativních prací v tuto chvíli není," informovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

 

Miloš Zeman je známý tím, že své názory moc nemění. Dá se tedy předpokládat, že ani zvednutý ukazováček od evropské organizace ho k tomu nedonutí.

 

TN.cz