Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ANKETA káže vodu...

Zeman: Potřebujeme více učňů! Ale dceru pošle na vysokou

Miloš Zeman s dcerou
Zdroj: TN.cz

Vášnivou debatu o tom, jestli by Česko mělo mít víc vysokoškoláků nebo učňů-řemeslníků, přiživil prezident Miloš Zeman. Zmínil, že by bylo vhodné zavést školné na humanitních oborech, aby bylo více techniků. Statistiky ale usvědčují prezidenta z omylu. Navíc ani jeho dcera nebude jeřábnicí, ale chystá se na vysoké škole studovat mezinárodní vztahy.

Debatu o českém vzdělávání prezident Miloš Zeman otevřel při diskusi s občany v Plzeňském kraji. A to poměrně necitlivě, když se navzdory doporučením všech odborníků zastal učňovského školství proti vysokým školám. "Každý skladník může číst Vergilia v originále. A když k vám přijde instalatér, tak vám nebude recitovat Aeneidu, ale opravovat vodovod. Můj názor je, že jsme v minulosti podcenili technické školství, přírodovědné obory, učňovské školství", zahájil Zeman.

 

Aby bylo jasné, o kom mluví a proti komu se vymezuje, zmínil vzápětí dva vysokoškolské obory - práva a ekonomiku. A přišel i s plánem negativní diskriminace humanitních oborů vysokých škol: "O osudu dětí rozhodují rodiče. A ti chtějí ze svých dětiček advokáty nebo ekonoma, kteří zaplní úřady práce. Jeden z mých přátel, Jirka Rusnok, říkal: 'Miloši, zavedeme školné na humanitních oborech a nebudeme vyžadovat školné na technických a přírodovědných oborech.' Je to drsné řešení, ale určitě je jedno z možných."

 

Anketa

Dali byste své dítě raději na učiliště nebo na vysokou školu?

Hlasovalo 212 lidí.

 

Podobná prohlášení bývají často slyšet zejména od průmyslníků, kteří by si rádi vybírali z většího počtu učňů než dosud. „Nepotřebujeme absolventy škol, kteří míří rovnou na pracovní úřady,“ řekl například před časem prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Realita je ale naprosto opačná a podobné výroky se ve srovnání s běžně dostupnými statistikami zdají být přinejmenším omylem nebo účelovou lží.

 

Stačí se podívat třeba na údaje o nezaměstnanosti z loňského roku. Naprosto drtivou většinu nezaměstnaných tvořili právě učni. Vysokoškoláci měli naopak na nezaměstnanosti nejmenší podíl. A tohle jsou údaje o nezaměstnaných z roku 2013: "vyučení 27,4%, vyučení s maturitou 19,3%, lidi z průmyslovek 14,8%, gymnazisté 4,1%".

 

 

Koneckonců ani prezidentova dcera Kateřina nemíří do oborů jako švadlena, kuchařka nebo jeřábnice. "Přihlášku na vysokou školu si podá pravděpodobně příští rok," oznámil loni Zeman s tím, že jeho dcera chce studovat na univerzitě ve švédském Lundu. Patrně mezinárodní vztahy a jazyky.

tn.cz / gar