Visegradská čtyřka

Zeman pozval prezidenty V4 do Lán, řešit budou unijní témata

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Aktualizováno 30.9. 2019 22:40
Téma:

Už ve středu se na pozvání prezidenta Miloše Zemana sjedou do lánského zámku hlavy států Visegrádské čtyřky. Česká republika hostí prezidentský summit v rámci svého předsednictví. Kromě jednání čeká hlavy států například návštěva Lánské obory nebo oběd o několika chodech.

Prezidenti V4 se v tomto složení setkají poprvé. Loni v Tatrách ještě nebyla ve funkci Zuzana Čaputová. Schůzku prezidentů V4 budou doprovázet výjimečná bezpečnostní opatření, podle policie by nemělo dojít k žádným výrazným dopravním omezením.

 

"Bližší informace ovšem z taktických důvodů zveřejňovat nebudeme," uvedla mluvčí policejního prezidia Jana Rubášová.

 

Český prezident uctí kolegy slavnostním obědem a to hned o několika chodech. "Jako předkrm se bude podávat husí paštika s marinovanými švestkami a opraženými lískovými oříšky. Jako hlavní pokrm filet mignon z telecí svíčkové se smržovou omáčkou," popsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

V lánském zámku budou již tuto středu jednat prezidenti Visegradské čtyřky, na pořadu budou především unijní témata. Druhý den summitu se k prezidentům V4 připojí i prezidenti Slovinska a Srbska.

 

Tradicí jsou i dárky od hostitele. "Tím největším dárkem je právě návštěva Lánské obory, protože není zvykem, aby pan prezident zval své hosty právě do těchto míst," uvedl Ovčáček.

 

 

Kromě jednání se tak státníci podívají i do přírody, prezident Zeman chce svým kolegům ukázat prezidentskou vyhlídku nebo klíčavskou nádrž.

 

Ještě před několika týdny byla příjezdová silnice k zámku v Lánech ve velmi špatném stavu, díky setkání prezidentů V4 se místní obyvatelé dočkali i nového asfaltu. Dokonce ještě v neděli dokreslovali dělníci čáry na silnici.

 

Kromě nové silnice se prezident svým kolegům asi pochlubí i novým vozem, který dostal k 75. narozeninám.

 

Celá návštěva skončí setkáním v lovecké chatě v Luhu, kde budou mít hlavy státu možnost si neformálně pohovořit. Nahrávat jim k tomu bude i fakt, že na chatě, která se nachází v údolí Lánské obory, není signál.
 

tn.cz / TV Nova