Žalují prezidenta

Zemana dali k soudu: Akademici se zlobí kvůli neuděleným titulům 

Miloš Zeman - 3
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Téma:

Prezident Zeman je známý svou neochotou jmenovat některé kandidáty na profesorský titul. První mediálně známá aféra na toto téma se týkala Martina C. Putny. A prezident v prosazování své vůle pokračuje. Univerzitě Karlově společně s Vysokou školou ekonomickou však nyní došla trpělivost a Zemana žalují.

UK a VŠE společně se třemi kandidáty Jiřím Fajtem, Ivanem Oštádalem a Janem Eichlerem podali na Zemana žalobu. Právě tyto tři akademiky Zeman odmítl jmenovat profesory.

 

Akademici argumentují, že zákon o vysokých školách prezidentovi odmítání podpisu jmenovacího dekretu neumožňuje. Navrhují vydání rozsudku, který by Zemanovi jmenování uložil. ČTK o tom informoval mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.
 

 

Jmenovat na profesory zmíněné tři kandidáty odmítl Zeman letos v květnu. Později objasnil tento krok pro média prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Mezi důvody bylo údajné předlistopadové působení jednoho ze jmenovaných v útvarech Československé lidové armády či kontakty se státní bezpečností před rokem 1989.
 

Toto rozhodnutí vyvolalo velkou vlnu nevole na akademické půdě. Rektor UK Tomáš Zima označil toto rozhodnutí za zásadní zásah do samosprávy univerzit. Podáním žaloby na prezidenta se vysoké školy začali aktivně bránit.

Související témata:
iho TN.cz