Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rozhovor s prezidentem

Zeman se svěřil s velkým přáním! Rozpovídal se o smrti a odkazu

Miloš Zeman - 3
Zdroj: TV Nova
Prezident Zeman poskytl TV Nova exkluzivní rozhovor

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Nova výjimečně prozradil i něco ze svého soukromí. Rád by, aby si ho lidé pamatovali jako člověka, který jasně dává najevo své názory. Svěřil se také se svým největším přáním a řekl, čím se odreaguje.

Švejk, Hrabal, Cimrman. To jsou tři muži, kteří prezidenta Miloše Zemana kdykoliv zaručeně pobaví. "Švejk je emanace české národní povahy a Hrabal je takové pokračování. Třetí stupeň je pak Divadlo Járy da Cimrmana, mám všechny jeho hry, i když bohužel na VHS," svěřil se.

 

Prezident v exkluzivním rozhovoru pro TV Nova také zavzpomínal na nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana. "Nejradši mám jeho tři filmy. Hoří, má panenko, Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem. Daleko nejoblíbenější je ale Amadeus," uvedl Zeman s tím, že ve vztahu Salieriho s Mozartem vidí morální ponaučení.

 

A odpovídal také na otázky ohledně konce ve funkci prezidenta. Jak by chtěl, aby si ho lidé pamatovali? "Asi tak, jak by si mě měli pamatovat, kdybych náhodou zemřel. Jako člověka, který se netají svými názory a říká je jasně a který si uvědomuje, že jedna ze základních náplní prezidenta je setkávání se s občany," sdělil Zeman.

 

V druhém funkčním období by rád přispěl k tomu, aby nedocházelo ke "zbytečným politickým krizím". "Často jsou vyvolány buď hloupostí, anebo ješitností. Já už jsem takových krizí zažil několik a vždycky jsem se je snažil řešit, nikoliv rozdmýchávat. I tu současnou," doplnil prezident.

 

 

 

A vyjádřil také své velké přání. "Aby u nás trochu oslabila ta tradiční česká závist, která spočívá v tom, že když vyhrajete volby, tak se ti poražení proti vám spojí a začnou vám okopávat kotníky," vrátil se znovu ke stávající politické situaci.

 

Při druhém zvolení na post prezidenta sliboval, že nebude tolik arogantní. "Náš rozhovor je přece jasným důkazem, že se mi to daří, ještě jsem vás ani jednou neurazil," vtipkoval s moderátorkou Michaelou Šmídovou. "Když narazím na blbce, tak se k němu vždycky chovám arogantně. Mám takovou alergii," dodal.


Prezident Zeman mluvil i o sestavování vlády či vztahu dcery Kateřiny. Celý rozhovor si můžete pustit zde:

 

epa TN.cz