Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

anketa prezidentova (ne)omluva

Zeman se za Peroutku neomluvil! Vypsal odměnu nálezci článku

Miloš Zeman - 1
Zdroj: Profimedia
Miloš Zeman se skleničkou

Prezident Miloš Zeman dnes předvedl pozoruhodnou piruetu. Ačkoli veřejně slíbil, že se omluví, pokud se nenajde údajný Peroutkův článek, že Hitler je gentleman, neudělal to. Namísto toho se omluvil ze to, že se článek nenašel.

Anketa

Má se prezident Zeman omluvit za urážlivé výroky proti novináři Peroutkovi, pokud k nim nenajde jasný důkaz?

Hlasovalo 1008 lidí.
Prezident Miloš Zeman se dnes omluvil za to, že se nenašel článek "Hitler je gentleman", jehož autorství připisuje novináři Ferdinandu Peroutkovi. Za své výroky o Peroutkovi se ale omlouvat nehodlá. Prohlásil to na dnešní tiskové konferenci po návštěvě Vysočiny. Kvůli Zemanovým výrokům podala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová žalobu, prostřednictvím které se od prezidenta domáhá omluvy.

 

Spory začaly, když Zeman v lednu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl tehdy. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy zmíněný článek nenapsal.

 

 

Zeman následně pověřil hledáním článku svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který ale dosud neuspěl. V dubnu prezident při návštěvě Mariánských Lázní slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se, ale později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu. "Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel," řekl dnes novinářům. "Ale nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči," dodal.

 

Zeman tento týden vypsal ze svých soukromých prostředků odměnu 100.000 korun pro toho, kdo sporný článek najde. Mluvčí Hradu Ovčáček mezitím na webu Hradu zveřejňuje jiné údajně kontroverzní Peroutkovy články.

Anketa

Má se prezident Zeman omluvit za urážlivé výroky proti novináři Peroutkovi, pokud k nim nenajde jasný důkaz?

Hlasovalo 1008 lidí.

tn.cz / ČTK / David Garkisch