Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vánoční svátky

Zeman si bere dovolenou. A jak tráví Vánoce ostatní politici?

Prezident Miloš Zeman si dnes jako první ústavní činitel vzal vánoční dovolenou. S rodinou ji bude trávit na zámku v Lánech. Věnovat se chce především četbě. Poslancům a senátorům začne volno až těsně před Vánocemi. Nákupy dárků na poslední chvíli tak řeší po večerech, těžkou hlavu si z toho ale nedělají.

Advent a Vánoce na zámku v Lánech jsou pro prezidenta Miloše Zemana tradicí. Vánočních zvyků se prý ale kromě štědrovečerní večeře nedrží. První dáma Ivana Zemanová ale cukroví peče a tak na stole prezidenta nesmí chybět linecká kolečka nebo sněhové pusinky.

 

"Pan prezident je v Lánech, kde má konečně možnost si v klidu číst knihy, které během roku dostal. Na Vánoce se v Lánech sejde rodina, aby oslavila společně svátky. I o dovolené ale bude pan prezident k dispozici, kdyby bylo nutné podepsat například zákony," sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

 

Společně s prezidentem má volno i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten vyrazil na venkov, kde se stejně jako prezident pustí do čtení. Poslanci nebo senátoři si musejí na volno ještě pár dnů počkat.

 

Do Vánoc zbývají necelé dva týdny. Spousta lidí nyní bere útokem obchodní centra a shání dárky na poslední chvíli. Politici nejsou výjimkou

 

"Já kupuju jenom jeden dárek pro moji paní. A na to mám řekněme dobrou spojku na její kamarádky," přiznal se premiér Andrej Babiš. Po rozbalení dárků pak zamíří Babišovi na hory.

 

 

Pod stromečkem nového šéfa senátu Jaroslava Kubery nebudou asi žádné praktické dárky. Například zimní bundu si prý může koupit každý sám. "Někdy stačí levný dárek, ale milý dárek, který udělá radost. Já speciálně mám rád takové ty jednoduché dárky, pro mě je úžasný dárek třeba zapalovač," řekl Kubera.

 

Bez starostí je šéf Pirátů Ivan Bartoš, dárky nakoupil už během roku a přesně věděl po čem jít. Dopisy pro Ježíška visí u Bartošů na ledničce. Nyní se tak může zapojit do vánočních příprav. "Udělali jsme si adventní věnec, jehož přípravě jsem věnoval snad hodinu stříháním nějakých drátků a větviček," sdělil.

 


Výbory poslanecké sněmovny budou jednat do pátku 21. prosince. Senát se před svátky naposledy sejde devatenáctého.
 

Jaroslav Brousil/mj TN.cz