žádá vysvětlení

Zeman si zve Rusy na kobereček, ocenění okupantů odmítli poslanci

Téma:

Prezident Miloš Zeman si pozval na Hrad ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Bude po něm požadovat vysvětlení návrhu ruského zákona, podle kterého mají být oceněni vojáci z okupace Československa v roce 1968. Návrh zákona odmítli i čeští poslanci a senátoři.

Velvyslanec Ruska Alexandr Zmejevskij by měl na Pražský hrad dorazil ve čtvrtek 13. června, oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Bude žádat vysvětlení návrhu ruského federálního zákona, který uděluje status válečných veteránů i účastníkům okupace ČSSR v roce 1968," napsal Ovčáček na twitteru.

 

Navrhovaný zákon nadzvedl celé Česko ze židle. Kritiku sklidil i od českého ministerstva zahraničí. "Okupace v roce 1968 byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů," vyjádřilo se ministerstvo zahraničí.

 

V novele ruského zákona zaznělo, že vojska se pokoušela jen zabránit pokusu o státní převrat. Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že sice respektuje vnitřní záležitosti každého státu, navrhovaný zákon je ale v rozporu se Smlovou o přátelských vztazích mezi Českem a Ruskem.

 

 

Když státy smlouvu podepisovaly, domluvily se, že skoncují s totalitní minulostí a nepřípustným použitím síly proti Československu v roce 1968. "Předpokádáme, že ruská strana považuje tuto smlouvu za platnou a vyvaruje se kroků, které by její obsah zpochybnily," dodalo ministerstvo zahraničí.

 

Poslanecká sněmovna ve středu ruský návrh zákona odsoudila. Podle zahraničního výboru Senátu jde o další snahu Ruska legalizovat srpnovou okupaci. Návrh odsoudilo i české ministerstvo zahraničí.

sei TN.cz