Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dodávky pro stavbu

Zeman ukončil návštěvu Maďarska prohlídkou jaderné elektrárny

Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman navštívil maďarskou jadernou elektrárnu Paks. Na tiskové konferenci řekl, že by se Česká republika měla podílet na subdodávkách při rozšiřování elektrárny o dva nové bloky. Elektrárna byla jeho posledním cílem v rámci třídenní oficiální návštěvy Maďarska.

Krátce před polednem dorazila kolona s českým prezidentem ke vchodu do návštěvnického centra Jaderné elektrárny Paks. Na Miloše Zemana tu čekala delegace v čele s maďarským ministrem Jánosem Sülim. Prezident se pak vydal na prohlídku zařízení a podíval se i do kontrolního střediska elektrárny.


Jediná maďarská jaderná elektrárna, která leží zhruba sto dvacet kilometrů jižně od Budapešti, zásobuje energií asi polovinu země. Během několika dalších let by se měla rozšířit o dva nové bloky. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že by se na dostavbě, kterou má v režii ruská firma Rosatom, mělo podílet i Česko.

 

Už od roku 2014 ale dostavba vzbuzuje kontroverze. Na rozšíření o dva bloky se dohodli maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin. Dostavba Pakse vyjde maďarskou vládu v přepočtu na 321 miliard korun, z toho 80 procent zaplatí Rusko. V průběhu dalších jednadvaceti let bude ale Maďarsko Rusku dluh splácet.

 


Původně měla firma Rosatom dokončit rozšíření Pakse o další dva bloky už do roku 2027. Kvůli byrokratickým komplikacím se stavba o dva až tři roky prodlouží. Návštěvou elektrárny cesta Miloše Zemana skončila. Ve čtvrtek večer se prezident vrátil do Prahy.
 

Darja Stomatová, rod TN.cz