anketa kauza schapiro

Zeman vyvolal další mezinárodní skandál. Potvrzuje se, že lhal

Hrad hájí Zemanovy výroky v rozhlasu
Zdroj: isifa.com
Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

Kauza amerického velvyslance Schapira - zprvu zřejmě jen další z řady prostořekých nepravd prezidenta Zemana - začíná opět dostávat mezinárodní rozměr. A znovu je na vině neprofesionalita Hradu a neschopnost prezidenta a jeho okolí uznat omyl a omluvit se. Mluvčí Ovčáček dnes dokonce napsal, že k narozeninám by si přál odchod Schapira z Prahy.

Anketa

Měl by se Miloš Zeman omluvit za lež o Andrewovi Schapirovi a jeho nepřítomnosti na oslavě 28. října na Pražském hradě?

Hlasovalo 4071 lidí.
Celá kauza je vlastně úplně jednoduchá a průhledná. Miloš Zeman, kulantně řečeno, nemá s americkým velvyslancem v Praze Andrewem Schapirem zrovna nejlepší vztahy. A když se včera Zeman vyjadřoval poprvé k výsledkům amerických voleb, využil příležitosti, aby si do Schapira "kopl". Jenže přestřelil, protože se, jako už mnohokrát, fatálně mýlil.

 

Zeman doslova prohlásil: "Poslal jsem (Trumpovi) blahopřejný dopis, kde jsem ho mimo jiné pozval na návštěvu České republiky. Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozumněními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat, a který se, jako téměř jediný z velvyslanců, ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě."

 

Miloš Zeman se zřejmě stal obětí obrazu svého vlastního nepřátelství vůči americkému velvyslanci. Zřejmě ho vůbec nenapadlo, že by se Andrew Schapiro mohl na udílení vyznamenání 28. října na Hrad dostavit. Anebo to Zeman přinejmenším nikde neověřoval. Celkem záhy, v řádu hodin, se totiž ukázalo, že Zeman vyslovil zjevnou nepravdu v mimořádně sledovaném prohlášení k volbám v USA.

 

 

Důkaz, že Andrew Schapiro ve státní svátek byl mezi hradními hosty, našel Český rozhlas na fotografii Aktuálně.cz sotva dvě hodiny po Zemanově prohlášení. Kromě toho se proti Zemanovu útoku ohradila oficiálně i americká ambasáda, která jen lakonicky potvrdila, že velvyslanec Schapiro byl 28. října mezi hosty ve Vladislavském sále.

 

I v tuto chvíli by bylo možné situaci snadno zachránit. Stačilo by, kdyby se Hrad oficiálně omluvil - třeba ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka. Stal se ale přesný opak. Ovčáček jako odpověď zvolil nesmyslný výrok: "Pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný."

 

 

Protože takový mediální přístup k problému je až učebnicovou ukázkou katastrofálního řešení, začal skandál opět zbytečně přerůstat v mezinárodní. Na Hradě totiž vedle velvyslance Andrewa Schapira seděl i německý velvyslanec Arndt Freytag von Loringhoven. Ten se nyní ke kauze rovněž připojil, když na Twitteru odpověděl na dotaz "seděl vedle vás Andrew Schapiro 28. října 2016 na Pražském hradě ve Vladislavském sále?" prostým "Ano!".

 

 

Jako by už tyto rozměry skandálu nestačily, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ho ještě přiživuje. Na Twitteru dnes zveřejnil tuto větu: "Krásným dárkem k mým lednovým narozeninám bude odchod nediplomata. Bude to vyznamné posílení našich historicky pevných vztahů s USA."

 

 

Nebyla to ovšem jediná Ovčáčkova reakce. Ještě včera před půlnocí si našel chvilku, aby na Schapira zaútočil poněkud nepochopitelným textem na Twitteru:

 

 

Zemanovy antipatie pramení z toho, že si Schapiro dovolil loni kritizovat jeho návštěvu Moskvy v době Putinovy vojenské přehlídky. Schapiro jen jemně upozornil, že kromě Zemana se události v Moskvě nebude účastnit žádný jiný státník z Evropské unie. Od té doby, jak Zeman upozornil, má Schapiro na Hrad "dveře zavřené".

 

Kauza Peroutka - stále se čeká na omluvu. Nebo exekutory

 

Nejslavnější a dokonce soudně potvrzenou a opakovanou lží Miloše Zemana je kauza Ferdinanda Peroutky. Prezident se o tom, že Peroutka byl fascinován nacismem, snažil přesvědčit 27. ledna 2015 účastníky konference Let My People Live! pořádané u příležitosti 70. výročí osvobození osvětimského koncentračního tábora. Zeman Peroutkovi přikládal autorství článku si titulkem Hitler je gentleman, který podle něj měl vyjít v Peroutkou vydávaném časopise Přítomnost.

 

 

Historici a také Peroutkova vnučka se ovšem ohradili proti tomu, že by kdy takový článek vznikl. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se jej několik měsíců snažil najít, Zeman dokonce nabídl odměnu tomu, kdo by článek nalezl.

 

 

Jenže článek neexistuje a uznal to i soud. Kancelář prezidenta byla odsouzena k omluvě, ale protože to odmítla, Peroutkova vnučka Terezie Kaslová podala návrh na exekuci na prezidentskou kancelář.

 

Podívejte se na vyjádření Miloše Zemana k výsledkům voleb v USA:

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zahraniční média si utahují z Čechů kvůli Czechii! Oficiální název nepoužívá ani prezident Miloš Zeman

VIDEO HO USVĚDČILO ze lži: Jak Hůlka k vyznamenání přišel? Kdo ví! Ale takhle ho ve skutečnosti ztratil

tn.cz / gar