Exkluzivní průzkum

Zemana chtějí voliči ANO, Drahoše příznivci ODS a SPD

Exkluzivní průzkum agentury STEM pro TV NOVA zmapoval nejen to, ve kterých věkových skupinách mají jednotliví kandidáti nejvíc fanoušků, ale také to, kdo táhne víc levicové a kdo pravicové voliče. A čísla jsou občas docela překvapivá.

1. Miloš Zeman

 

Současná hlava státu si už delší dobu notuje s lídrem ANO Andrejem Babišem. A zdá se, že náklonnost funguje i opačným směrem - voliči ANO totiž Miloše Zemana mocně podporují, mezi jeho příznivci tvoří podle STEM celých 44 procent.


Dále současnou hlavu státu podporují voliči SPD (16 procent příznivců) a komunistů (14 procent). "Mezi voliči Miloše Zemana je oproti ostatním kandidátům největší podíl příznivců Ruska a nejmenší podíl příznivců USA. Důchodci mezi jeho voliči tvoří 39%, důležitou skupinou jsou pro něj vyučení dělníci," dodává STEM.

 

2. Jiří Drahoš

 

Velký rival Zemana Jiří Drahoš oslovuje především středové a pravicové voliče, mezi "levičáky" má jen jedenáctiprocentní podporu.Osmnáct procent příznivců má bývalý předseda Akademie věd shodně mezi voliči ANO, SPD a ODS. "Mezi voliči Jiřího Drahoše je oproti Miloši Zemanovi méně příznivců Ruska a větší podíl příznivců USA. Důchodci mezi jeho voliči tvoří 26%, důležitou skupinou jsou pro něj odborní pracovníci v nadprůměrném materiálním postavení," zjistili autoři průzkumu.

 

3. Michal Horáček

 

Textař a podnikatel Michal Horáček oslovuje jen středové a pravicové voliče, v grafu STEM levicové strany úplně chybějí. Horáček je populární u voličů ANO (25 procent příznivců), a vede u voličů Pirátů (22 procent).

 

"Mezi voliči Michala Horáčka je výrazný podíl lidí hodnotících Rusko negativně (50%). Naopak mezi jeho příznivci je ve srovnání s ostatními kandidáty nejvíce příznivců USA Důchodci mezi jeho voliči tvoří pouhých 15%, důležitou skupinou jsou pro něj úředníci," uvádí výzkum.


 

4. Pavel Fischer

 

Bývalý diplomat a velvyslanec Pavel Fischer se ze všech kandidátů nejvíc opírá o středové voliče. Nejvíce se zamlouvá voličům ANO (25 procent příznivců) a také Pirátů a občanských demokratů (po 18 procentech). Velkou podporu má i u voličů ČSSD (15 procent).

 

"Mezi voliči Pavla Fischera je relativně nejvíce lidí váhajících nad vztahem k Rusku a nadprůměrný počet lidí s pozitivním vztahem k USA. Důchodci mezi jeho voliči tvoří pětinu. Důležitou skupinou jsou pro něj lidé mladšího středního věku i pracovníci v manuálních profesích," dá se vyčíst z průzkumu pro TV NOVA.

 

5. Marek Hilšer

 

Lékař Marek Hilšer má podobný voličský tábor jako Pavel Fischer, jen s tím rozdílem, že ještě více oslovuje pravicové voliče. Nejvíc příznivců má u ANO (22 procent), lidovců (17 procent) a voličů ODS (12 procent).


 

"Mezi voliči Marka Hilšera jsou příznivci i odpůrci Ruska v zásadě v rovnováze. Příznivců USA má však mezi svými příznivci nejvíce ze všech kandidátů. Důchodci mezi jeho voliči tvoří 27%, důležitou skupinou jsou pro něj provozní pracovníci, spíše lépe materiálně situovaní a absolventi vysokých škol," vypočítává STEM.

 

Ostatní čtyři kandidáty - tedy Jiřího Hynka, Petra Hanniga, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka výzkumníci podobně podrobně "nerozebrali".

 

Pusťte si reportáž o blížících se prezidentských volbách:


pez TN.cz