prezidentovy bonmoty

Zemanovo letošní účtování: Jeho skandální výroky sledoval i svět

Téma:

Prezident Miloš Zeman už zítra pronese své tradiční Vánoční poselství, které bude od 13 hodin vysílat televize Nova. Miloš Zeman v něm zhodnotí, jaký byl rok 2016 pro Česko. Jaký byl ale pro prezidenta samotného z pohledu reportérů televize Nova? Udělali mu za letošek účet...

Letošek jako by pro Miloše Zemana nemohl začít lépe - díky tvrdému postoji vůči uprchlíkům se jeho podpora vyšplhala na závratných 70 procent a není divu, že prezidentovi bylo v lednu do tance. Zatančil si tehdy i na plese a sám to komentoval slovy: "Každý ples potřebuje hororovou vložku a já jsem se rozhodl, že se jí ujmu sám."

 

Jiný vtip se ale s takovým úspěchem nesetkal - to když prezident na dotaz občana, jak se zbavit premiéra Sobotky, prohlásil, že kromě voleb je tu i jiná možnost. "Ta se jmenuje Kalašnikov," dodal tehdy Zeman.

 

 

Prezident za svůj výrok sklidil tvrdou kritiku. "On se chová jako utržený ze řetězu," řekla o něm pak například Miroslava Němcová (ODS). O prezidentově bonmotu se psalo až v Ghaně, na program poslanecké sněmovny se ale nakonec nedostal - a to i díky ministru financí Andreji Babišovi.

 

Ostatně pakt Zeman - Babiš během roku ještě sílil. Prezident vetoval zákon, který má omezit Babišovo podnikání a zlehčoval i podezření z dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo. "Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, drozdí hnízdo, kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená," smetl ze stolu podezření ze zneužívání evropských dotací místopředsedou vlády.

 

 

Námluvami s Babišem podle politologů Zeman ukazuje, že chce kandidovat znovu - jak naznačil i na březnové oslavě tří let ve funkci. "Možná, že se tady na Hradě ještě několikrát setkáme," prohlásil.

 

Zemanovi silná podpora vydržela i přes spory kolem návštěvy čínského prezidenta v Praze nebo jeho vytrvalé odmítání omluvit se kvůli nenalezenému článku Hitler je gentleman. Otřásl s ní ale 28. říjen a udílení státních vyznamenání.

 

 

Nevyznamenání Jiřího Bradyho, které podle jeho synovce ministra kultury Daniela Hermana bylo trestem za Hermanovo setkání s dalajlamou, přivedlo na Staroměstské náměstí tisíce demonstrantů. A Zemanova kancelář musela vysvětlovat, proč křivě nařkla amerického velvyslance, že nedorazil na oslavy na Hradě. Jak se ale ukázalo - paměť veřejnosti je krátká. Zemanovi aktuálně znovu fandí 60 procent občanů.

Související témata:
tn.cz / gar