"Hitler je gentleman"

Za Zemanův výrok o Peroutkovi se stát omlouvat nemusí, rozhodl soud

Miloš Zeman, Terezie Kaslová
Zdroj: TN.cz
Miloš Zeman, Terezie Kaslová
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 10:45
14.10. 2019 9:59

Ministerstvo financí se nemusí omlouvat vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výrok prezidenta Miloše Zemana, který přiřkl Peroutkovi autorství článku Hitler je gentleman. Kaslová se domáhala omluvy "za nesprávný úřední postup". Verdikt není pravomocný. Kaslová avizovala, že se odvolá.

Kaslová se na ministerstvu domáhala odškodnění ve formě omluvy státu za nesprávný úřední postup poté, co původní verdikt nařizující Kanceláři prezidenta omluvu, zrušil Nejvyšší soud s tím, že za škodu způsobenou při výkonu státní správy zodpovídá ministerstvo financí. Ministerstvo její nárok odmítalo s tím, že projev prezidenta není úřední postup, takže se není za co omlouvat.

 

Spor se táhne už přes tři roky. Nejprve soud nařídil Kanceláři prezidenta omluvu, odvolací soud sice verdikt zmírnil tím, že za některé věci se Kancelář omlouvat nemusela, za výrok přisuzující Peroutkovi autorství článku Hitler je gentleman, ale ano.

 

Kancelář podala dovolání a v dané lhůtě se neomluvila, když jí exekutor napařil pokutu 100 tisíc korun za nerespektování verdiktu, požádala Nejvyšší soud o odklad, čemuž soud vyhověl. V květnu 2018 pak Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Případ se tak vrátil na začátek k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

 

 

Sporný projev pronesl prezident na konferenci Let My People Live pořádané v roce 2015 k 70. výročí osvobození osvětimského koncentračního tábora. Zeman řekl, že Peroutka zveřejnil v časopise přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman".

 

"Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," tvrdil Zeman. Ukázalo se ale, že autorem výroku je Jan Stránský. Článek Hitler je gentleman, který měl být podle prezidenta vlevo dole, také nikdy nebyl nalezen a to i přesto, že prezidentům mluvčí Jiří Ovčáček v tomto směru vyvíjel velké úsilí a prezident případnému nálezci z řad veřejnosti přislíbil odměnu 100 tisíc korun.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz