Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zvýší se ceny?

Zemědělci mají strach, čeká je chudá úroda obilí a řepky

Kombajn na poli
Zdroj: Profimedia

Letošní sklizeň základních obilovin a řepky bude podle prvních odhadů nižší než v loňském roce, který byl ale rekordní. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Úroda obilovin by se měla snížit o 14,1 procenta na 6,815 milionu tun. Je to o 0,9 procenta výše než činí pětiletý průměr. Úroda řepky by se měla meziročně snížit o 21,8 procenta na 1,202 milionu tun. Kvůli poklesu osevní plochy je to o 2,7 procenta nižší úroda ve srovnání s pětiletým průměrem.

 

Předpokládaný meziroční pokles sklizně základních obilovin je zcela způsobem nižším očekávaným výnosem. Podle statistiků by měl činit 5,23 tuny z hektaru. To je o 14,1 procenta méně než loni. Jde tedy o stejný procentuální pokles, jako očekávaný celkový úbytek úrody obilovin. "Snížení hektarového výnosu ve srovnání s loňským rekordním rokem se očekává u všech druhů základních obilovin, zejména pak u ozimého ječmene a ozimé pšenice," uvedl ČSÚ.

 

 

Letošní výměra řepky meziročně poklesla o 5,9 procenta na 366 tisíc hektarů a odhadovaný výnos 3,28 t/ha je proti loňsku o 17 procent nižší.

čtk / hru TN.cz