boj se suchem

Zemědělci slaví, po suchém dubnu v Česku místy konečně zapršelo

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 3. 5. 2020
Téma:

Po extrémně suchém dubnu do České republiky konečně dorazily alespoň lokální srážky, na které čekají nejen zahrádkáři, ale i zemědělci. Mohly by totiž zachránit na jaře zaseté plodiny.

Na Kroměřížsku nebo Přerovsku bylo před necelými dvěma týdny pořádné sucho, z vyprahlých polí se jen prášilo. "Tady vlastně na ten start voda rostlinám chybí a v podstatě z velké části pravděpodobně vůbec nevzejdou," uvedl soukromý zemědělec Václav Koutný 21. dubna.

 

Stačilo několik přeháněk a cukrová řepa začíná konečně růst. Alespoň na pár dnů jsou zemědělci z nejhoršího venku. "V současné době se tvoří odnože a pokud pšenice trpí suchem, tak ten počet odnoží je nižší, což se výrazně projeví na snížení výnosu," zhodnotil Jan Hašek z Agrodružstva Postoupky.

 

Dešťová voda v sudech zahrádkářů byla v posledních týdnech nevídaným obrázkem. I když sucho nekončí, déšť pomohl a zachránil vyprahlé záhony česneku nebo jahod.

 

 

Přeháňky meteorologové slibují i na další dny. Počasí je teď vyloženě aprílové. Zatímco někde bylo v neděli slunečno, jinde padaly kroupy a na horách dokonce sněžilo. Ranní mrazíky v dalších dnech můžou zase ničit ovocné sady - jako před dvěma týdny. Třeba meruňky budou vzácností. Méně bude i třešní, broskví nebo jablek.

tn.cz / TV Nova