Cítili jste dunění?

Zemětřesení v Česku! Překvapila obyvatele Šumavy i Temelín

Seismograf
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 13.1. 2020 15:25

V neděli krátce před polednem mohli někteří obyvatelé šumavských obcí pocítit slabé zemětřesení. Zaznamenal ho i seismograf v jaderné elektrárně Temelín.

Na slabší zemětřesení jsou obyvatelé západních Čech zvyklí, obvykle se ale vyskytují v Karlovarském kraji. V lednu ale zvýšenou seismickou aktivitu pocítili obyvatelé lokality Nová Hůrka mezi Prášily, Hartmanicemi a Železnou Rudou na Klatovsku.

 

První zemětřesení přišlo 6. ledna před pátou hodinou ranní, druhé lidé mohli pocítit v neděli 12. ledna před půl dvanáctou. Obě události dosáhly síly 1,8 stupňů Richterovy stupnice. To je jen velmi malý stupeň zemětřesení, které nepáchá škody na budovách a infrastruktuře, může být ale zaznamenatelné.

 

 

"První zemětřesení bylo pocítěno lidmi v Prášilech, projevovalo se jako dunivá rána," popisuje k událostem na svém webu Ústav fyziky Země Masarykovy univerzity. Pokud jste i nedělní zemětřesení pocítili, můžete výzkumníkům pomoci vyplněním jejich dotazníku.

 

Chvění zaznamenal také seismologický informační displej jaderných elektráren Temelín a Dukovany, které dlouhodobě sledují jakékoli seismické události z důvodů vlastní ochrany. JE Temelín je od oblasti se zaznamenaným chvěním vzdálená asi sedmdesát kilometrů.

 

 

 

 

První stopa v grafu je ze sítě monitorující elektrárnu Temelín, druhá stopa je z Dukovan. Vertikální osa udává rychlost pohybu půdy ve vertikálním směru v mm/s.

 

Slabší zemětřesení v této oblasti vědci registrují již od léta 2018. "Dosud jsme zaznamenali už více než 60 otřesů s magnitudy od -0,6 do 2,0, z toho 13 zemětřesení mělo magnitudo větší nebo rovno 1,0," popisuje k seismické oblasti Ústav fyziky Země. Pojem magnitudo označuje v seismologii jednotku velikosti zemětřesení. Zatím nejsilnější zaznamenané zemětřesení v této lokalitě vědci zachytili vloni v říjnu, mělo sílu 2,0.

 

O poznání silnější zemětřesení mohli v pondělí kolem půl druhé zaznamenat obyvatelé Ostravska, Frýdecko-Místecka a Šumperska. Otřesy o síle 3,5 stupňů Richterovy stupnice se udály poblíž polské obce Zabrze, záchvěvy ale byly cítit i za našimi hranicemi. Otřesy mohly být zaznamenány v oblasti, kterou obývá celkem dva miliony obyvatel. Již se objevují první hlášení, lidé popisují dunění, lehké chvění, bzučení elektrických přístrojů či vibrace oken. 

 

 

TN.cz