I. M. Pei

Zemřel architekt proslulé pyramidy v Louvru v Paříži, bylo mu 102 let

Zemřel architekt I. M. Pei
Zdroj: Profimedia
Pei byl autorem pyramidy v Louvru
Téma:

Ve věku 102 let zemřel jeden z nejuznávanějších architektů na světě I. M. Pei, autor mnoha budov v Evropě i Americe. Mezi jeho nejznámější díla patří proslulá skleněná pyramida ve francouzském muzeu umění Louvru.

Ieoh Ming Pei, známý hlavně pod iniciály I. M. Pei, zemřel ve čtvrtek ve věku 102 let ve svém domě na Manhattanu v New Yorku. Smutnou zprávu potvrdil deníku New York Times jeho syn Li Čung Pei , který je rovněž architektem známým jako Sandi. 

 

Původem čínský architekt navrhl celou řadu projektů, které z něj udělaly jednoho z nejznámějších a nejvlivnějších architektů 20. století. Byl proslulý moderním designem, který byl typický jeho láskou k abstrakci, geometrii a světlu. Rád pracoval s kamenem, sklem a ocelí.

 

 

 

Jeho nejslavnějším a zároveň nejkontroverznějším dílem je skleněná pyramida u vchodu do muzea umění v Louvru v Paříži. Podílel se také na renovaci historického muzea v Berlíně, kde po sobě zanechal schodiště ze skla a oceli. Mezi jeho další známá díla patří lucemburské muzeum Mudam nebo Čínská banka v Hongkongu.

 

V roce 1983 získal Pritzkerovu cenu - prestižní ocenění v oblasti architektury, které se inspirovalo Nobelovou cenou.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
sei TN.cz