Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.10. 2018 15:52
Smutná zpráva

Zemřela legenda francouzského šansonu. Zpěvák zářil i ve filmu

Charles Aznavour
Zdroj: Profimedia

Arménsko-francouzský šansoniér Charles Aznavour zemřel ve věku 94 let. Oznámil to dnes jeho mluvčí, píše německá televize n-tv. Podle agentury AFP skonal zpěvák v oblasti Alpilles na jihu Francie.

Světoznámý francouzský zpěvák, skladatel, pianista a herec se narodil 22. května 1924. Aznavour byl synem arménských uprchlíků, kteří se krátce po tureckém masakru v roce 1915 usadili ve Francii.

 

Od svých rodičů ale odešel už v devíti letech a jen o tři roky později už hrál ve filmu. Nebyl to ale film, který ho nejvíce proslavil. Nejznámější byl totiž především v hudebním světě, vrchol slávy zaznamenal především v 60. letech minulého století.

 

Aznavourovi pomohla v kariéře třeba spolupráce s Édith Piaf, pro kterou psal písně. Právě Édith mu pak pomohla k prvnímu velkému turné. Úspěch zaznamenal možná i kvůli tomu, že zpíval v šesti jazycích. V Praze naposledy koncertoval letos v březnu v Kongresovém centru v rámci 25. ročníku Febiofestu. Tam převzal cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii.

 

 

Aznavour byl mužem mnoha talentů, někteří ho dokonce nazývali francouzským Frankem Sinatrou, píše agentura Reuters. AFP dnes Aznavoura označila za posledního velikána francouzského šansonu.

 

Hrál v desítkách filmů, sám si psal texty, prosadil se i jako podnikatel. Podílel na zkomponování více než 1300 písní a prodal na 180 milionů hudebních nosičů. Hrál či vystupoval také v 60 filmech. Asi nejznámější roli ztvárnil ve snímku Francoise Truffauta Střílejte na pianistu.

 

V roce 1998 byl Aznavour vyhlášený americkým internetovým deníkem Time Online nějvětším umělcem století na celém světě. Za sebou tak nechal tak známá jména jako byl Elvis Presley nebo Bob Dylan.

 

 

Kromě hudby a filmu se Charles Aznavour věnoval také diplomacii. V roce 2009 se totiž stal arménským velvyslancem OSN ve Švýcarsku. Jako arménský velvyslanec působil také v organizaci UNESCO.

 

Už v roce 2011 se internetem rozšířila zpráva o tom, že je Aznavour mrtvý, ten to však s úsměvem dementoval.

 

VIDEO: Připomeňte si známou píseň She

ČTK/ nor TN.cz