Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 9. 2018
Svérázný umělec

Zemřel jeden z nejznámějších malířů! Našli mu nádor na mozku

Malíř Libor Vojkůvka
Zdroj: Profimedia
Vojkůvka dokázal o svých obrazech poutavě vyprávět

Ve věku 71 let zemřel Libor Vojkůvka, jeden z nejvýraznějších malířů současnosti. Po těžké nemocnici opustil tento svět v noci na sobotu. Jen před čtyřmi lety se mu narodil syn.

Vojkůvka strávil své poslední dny v nemocnici. Jeho smrt na facebooku oznámil galerista Jiří Skácelík, u kterého často vystavoval. "Zemřel kamarád a nejvýraznější malíř naší galerie pan Libor Vojkůvka. Veliký, převeliký smutek," napsal na stránku galerie.

 

Svůj boj se závažnou nemocí Vojkůvka prohrál v noci z pátku na sobotu. Před několika měsíci mu lékaři objevili nádor na mozku, který byl zhoubný a také neoperovatelný. "Bohužel to bylo nezvratné," potvrdil Skácelík pro portál blesk.cz.

 

Vojkůvka se proslavil osobitým stylem malby, který bývá označován za naivní. Jeho obrazy byly pestré a plné motivů, které posbíral na cestách exotickými zeměmi. Procestoval prý 130 států po celém světě, také skvěle zpíval a hrál na kytaru. Byl úžasným vypravěčem.

 

 

Narodil se 23. července 1947 v Rychlově u Bystřice pod Hostýnem. Malbě se začal více věnovat v 70. letech, kdy také poprvé vystavoval. Původním povoláním byl zahradník, kromě toho se věnoval i entomologii či studiu bible. Žil ve Šternberku.

 

S bývalou manželkou Alenou měl dvě děti, dceru Alenu a syna Dalibora. V únoru 2012 se oženil s o mnoho mladší Dagmar Kubíčkovou. Před čtyřmi lety se páru narodil syn Damián.

epa TN.cz
Reklama