Bylo mu 86 let

Zemřel kardinál, který kryl zneužívání stovek dětí kněžími

Kardinál Bernard Law
Zdroj: Profimedia
Téma:

Ve věku 86 let zemřel ve středu v Římě kardinál Bernard Law, americký duchovní, který byl nejvýraznější tváří jednoho z největších skandálů, který v posledních letech zasáhl katolickou církev. Jako bostonský arcibiskup měl krýt zneužívání dětí kněžími. Po skandálu musel ve své funkci skončit.

Před lety byl Law jedním z nejvýraznějších amerických duchovních a těšil se i oblibě papeže Jana Pavla II. V roce 2002 ale jeho arcidiecézi zasáhl obří skandál. Deník Boston Globe odhalil rozsáhlý případ zneužívání dětí duchovními, o kterém Law věděl.

 

O tom, že kněz John Geoghan zneužívá děti, měl být Law informován už v roce 1984. Geoghana v roce 1994 suspendoval, ale nadále jej kryl. Když případ pronikl na veřejnost, byl Geoghan v roce 2002 odsouzen na 10 let vězení a o rok později ve vězení ubit spoluvězněm.

 

I další duchovní, kteří děti zneužívali, Law pouze přesouval mezi farnostmi bez toho, aby upozornil rodiče dětí nebo policii. Kardinál nejprve mlčel, pak se za chování duchovních omlouval a sliboval reformu. Ze záznamů církve ale vyšlo najevo, že se arcibiskup více staral o kněží než o jejich oběti.

 

 

Kvůli skandálu musel Law nakonec v prosinci roku 2002 rezignovat. Skandál je označován za nejhorší krizi katolické církve v USA v dějinách. Na odškodném obětem zaplatila církev desítky miliard korun. Po skandálu v Bostonu se navíc začaly hlásit další oběti zneužívání kněžími z celého světa.

 

Law se přesunul do Vatikánu. Papež Jan Pavel II. jej jmenoval arciknězem patriarchální baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Po papežově smrti byl Law jedním z kněží, kteří organizovali jeho pohřeb. Law zůstal aktivním členem vedení římskokatolické církve až do věku 80 let, kdy musel skončit jako kardinál.

vbo TN.cz