Henry Heimlich

Zemřel lékař a autor chvatu, který zachránil tisíce lidí. Umíte ho také?

Heimlichův chvat
Zdroj: ČTK / profimedia
Henry Heimlich, Heimlichův chvat

V sobotu zemřel ve věku 96 let americký lékař Henry Heimlich, známý jako autor Heimlichova chvatu, který pomáhá uvolnit dýchací cesty dusícího se člověka. Jeho chvat pomohl zachránit tisíce lidí a stal se uznávanou technikou první pomoci.

Henry Heimlich proslul v 70. letech jako autor tzv. Heimlichova chvatu, který se používá coby technika první pomoci při dušení. Amerického lékaře, který vedl chirurgii nemocnice v Cincinnati k tomu vedl článek, v němž stálo, že jen ve Spojených státech se každoročně udusí kvůli vdechnutí cizího předmětu na 3 tisíce lidí.

 

Heimlich se svým týmem tak přišli na techniku, která dusícím se pacientům může zachránit život. Tu nejprve testovali na psech. Ještě než se stala uznávanou součástí technik první pomoci, začal ji Heimlich intenzivně propagovat v médiích.

 

Jeho chvat spočívá v tom, že se zachránce postaví za dusícího se člověka, oběma pažemi obemkne horní část břicha. Jednu ruku stlačí v pěst, druhou ji pevně sevře. V předklonu pak provádí pevný tah dovnitř a nahoru. Nesmí ale tlačit na hrudník nebo hrudní kost. Neprovádí se u těhotných žen a dětí mladších jednoho roku, u starších dětí pak se zvýšenou opatrností. Před provedením lékaři doporučují několikrát praštit dusícího se člověka do zad a až pokud to nepomůže provádět Heimlichův chvat.

 

 

Chvat ale nebyl prvním vynálezem Henryho Heimlicha, který zachránil tisíce lidí. V roce 1962 představil tzv. Heimlichovu chlopeň používanou při léčbě pneumotoraxu. Ta umožňuje vypustit z hrudní dutiny vzduch, který tlačí na plíci.

 

Heimlich se narodil v židovské rodině v americkém Wilmingtonu. Po vystudování medicíny sloužil ve 2. světové válce jako polní chirurg amerického námořnictva v severozápadní Číně. Po válce působil v newyorkské Metropolitní nemocnici a následně coby primář chirurgie nemocnice v Cincinnati.

 

Svůj chvat použil za život jen jednou nebo dvakrát. Podle starších rozhovorů jej měl použít v roce 2000 v jedné restauraci, kde se další z návštěvníků začal dusit. Heimlich později ale uvedl, že si na tento případ nevzpomíná. Určitě jej pak použil letos v květnu, kdy v domově důchodců, v němž žil, zachránil sedmaosmdesátiletou seniorku Patty Risovou.

 

 

Heimlich zemřel v sobotu 17. prosince v nemocnici v Cincinnati na infarkt. O jeho smrti informovala agentura AP s odkazem na rodinu. Heimlich měl s již zesnulou manželkou dvě dcery a dva syny.

 

"Náš otec pro mnoho lidí po celém světě hrdinou a to z jednoduchého důvodu. Pomohl zachránit nespočet životů prostřednictvím inovací postupů a prostředků na základě zdravého rozumu," uvedla rodina v prohlášení. "Ale nebyl jen lékařem a inovátorem v oblasti vědy, byl také humanistou a milujícím a oddaným synem, manželem, otcem a dědečkem," dodali pozůstalí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Shannen Doherty ukázala záběry z nemocnice! Co jí lékař s prsem prováděl?

ÚŽASNÝ SKUTEK prince Williama! Pomohl muži, který se skácel k zemi. Kate jen koukala

vbo TN.cz