chovatel drůbeže

Rozsekal řadu luxusních aut. Teď miliardář z Litomyšle zemřel. Bylo mu 78 let

Jiří Mach
Zdroj: machdrubez.cz
Jiří Mach stál u založení úspěšného zemědělského podniku
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 16. 7. 2020
Téma:

Ve věku 78 let zemřel český miliardář a velkochovatel drůbeže Jiří Mach, který proslul svou láskou k luxusním autům, ale také například ke kultuře. Zakladatel jednoho z nejúspěšnějších zemědělských podniků v České republice zesnul ve středu.

S informací o úmrtí Jiřího Macha přišla facebooková stránka festivalu Smetanova Litomyšl a redakci TN.cz ji potvrdila jeho rodina. S ohledem na těžkou a bolestivou situaci však odmítla sdělovat jakékoliv podrobnosti. Miliardář a podnikatel zemřel ve středu ve svých 78 letech, které oslavil minulý týden.

 

K pohádkovému bohatství přišel díky své firmě Mach Drůbež, kterou provozoval spolu s dalšími členy rodiny. Firma v Litomyšli vlastní drůběží líhně a je ve svém oboru jednou z největších a nejúspěšnějších ve střední a východní Evropě.

 

 

Mach stál v 90. letech přímo u založení podniku - zemědělství měl v krvi. Už jeho otec a dědeček vlastnili půdu. Zesnulý miliardář se dobře znal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který Macha velmi respektoval. Nejen kolem drůbeže se však točil jeho život. Byl milovníkem luxusních aut a kultury.

 

Jiří Mach po boku premiéra Andreje Babiše

 

"Byl to velký příznivec a podporovatel festivalu Smetanova Litomyšl. Člověk se svérázným vystupováním, ale se zlatým srdcem. Bude nám jej připomínat řada uměleckých děl v Litomyšli, každé poledne pak „jeho“ zvon, znějící z věže piaristického kostela," napsali organizátoři festivalu na facebooku.

 

V minulosti se o Machovi veřejnost často dozvídala kvůli jeho automobilovým karambolům. Miloval luxusní auta, často s nimi ale také havaroval. Při nehodách postupně zničil několik ferarri, bentley i lamborghini. Vždy vyvázl bez vážnějších zranění.

 

Jednu z Machových nehod si připomeňte v reportáži z roku 2015:

Související témata:
TN.cz