autoritativní vláda

Prezident je mrtev, hlásí opozice. Orgány Turkmenistánu mlčí

Gurbanguly Berdymuhamedov
Zdroj: Profimedia
Gurbanguly Berdymuhamedov
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 21.7. 2019 16:50
Téma:

Zemřel prezident Turkmenistánu Gurbanguly Berdymuhamedov. Oznámil to ruský zpravodajský portál Gazeta s odkazem na turkmenistánské zdroje.

Berdymuhamedov měl zemřít na dovolené, na kterou odjel 15. července. Podle ruského portálu Gazeta to oznámil politolog Aslan Rubajev s odkazem na turkmenistánské opoziční zdroje. Nikdo zatím oficiálně úmrtí nepotvrdil. Turkmenský ambasador v Kyrgystánu ale smrt prezidenta popřel, uvádí kyrgyzský portál AKIpress.


Berdymuhamedov se narodil v roce 1957, má ženu, tři dcery a syna. Poprvé byl jako 2. prezident země od osamostatnění se na Sovětském svazu zvolený v roce 2006.

 

Proslul autoritativními manýry a budováním kultu osobnosti. Zaujal místo po jiném autoritativním vládci, Saparmuratovi Nijazovi, který byl znám také jako Turkmenbaši, neboli otec všech Turkmenů. Berdymuhamedov byl původně zubařem, poté ministrem zdravotnictví pod Nijazovem.

 

 

Je také známý různými obskurními zákony a nařízeními. Studenti středních škol musí povinně navštěvovat koňské dostihy, což mnohým přivodilo velké problémy, neboť za dostihovými drahami cestují třeba i celý den. Povinnost platí i pro dospělé, při neuposlechnutí jim hrozí vyhazov z práce. Zakázal v zemi černá auta. Úředníci navíc smějí jezdit jen v bílých, což je Berdymuhamedova oblíbená barva.

 

Berdymuhamedov byl i všestranný sportovec:


Berdymuhamedov je rovněž nejúspěšnějším žokejem v zemi, jeho soupeři ho nenechali prohrát jediný závod. Mimo to je úspěšným spisovatelem, básníkem a hudebníkem. Nikdo si nesmí nechat ujít jeho nejnovější díla.

 

Zesnulý prezident se netajil ani svým uměleckým talentem:


Již potřetí zvolený prezident měl ve všech volbách téměř stoprocentní úspěšnost. Jeho portréty se objevují na oficiálních místech, stejně tak jako například na obalech od čokolád. Berdymuhamedov si také nechal v hlavním městě postavit sochu v nadživotní velikosti ze 24karátového zlata.

Související témata:
TN.cz