Smrt diktátora

Zemřel prezident Uzbekistánu, který nechal zaživa vařit disidenty

Téma:

Podle agentury Reuters zemřel v pátek uzbecký prezident Islam Karimov. Středoasijskému státu vládl pevnou rukou od roku 1991. Karimov musel být o víkendu hospitalizovaný s krvácením do mozku. Uzbekistán je jedním z nejvýznamnějších středoasijských států a po smrti Karimova se politologové obávají mocenského vakua, které by mohlo zasáhnout celý, už tak dost nestabilní, region.

Islam Karimov se narodil 30. ledna 1938 v Samarkandu. Před rokem 1989 se stal generálním tajemníkem uzbecké komunistické strany. V roce 1990 pak prezidentem Uzbecké sovětské socialistické republiky a 31. srpna 1991 vyhlásil nezávislost své země nad rozpadajícím se Sovětským svazem.

 

Na 1. září byly naplánovány oslavy 25 let nezávislosti Uzbekistánu, ty se ale nesly ve stínu obav o život prezidenta. Karimov měl podle webu Fergananews zemřít už v pondělí v nemocnici, kam jej o víkendu převezli s krvácením do mozku. Jeho zdravotní problémy potvrdila o víkendu na twitteru také jeho mladší dcera Lola. Původní zprávy o diktátorově smrti se ale nepotvrdily. V pátek dopoledne ale tři zdroje prozradily agentuře Reuters, že Karimov zemřel, v podvečer to potvrdili i vládní představitelé.

 

Právě protěžování svých dvou dcer je jedna z věcí, které Karimovi jeho kritici vyčítali. Jeho starší dcera Gulnara byla uzbeckou velvyslankyní ve Španělsku. Podle vyšetřovatelů protikorupčních organizací přijala na úplatcích jen od telekomunikačních firem, které chtěly investovat v Uzbekistánu, přes 25 miliard korun! Dlouhá léta byla čtyřiačtyřicetiletá žena považována za nástupce svého otce, v posledních letech mezi nimi došlo k rozporům. Za možnou nástupkyni Karimova je teď spíš považována jeho mladší dcera Lola, velvyslankyně Uzbekistánu u UNESCO.

 

 

Karimovovi kritici vyčítali také falšování výsledků voleb, rozsáhlou korupci a potlačování lidských práv. Za jeho vlády byla běžná cenzura médií, zatýkání, mučení a dokonce zabíjení politických konkurentů a disidentů.

 

Podle zpráv amerického ministerstva zahraničí dokonce Karimovovi muži umučili v roce 2002 dva disidenty tím, že je uvařili zaživa! V květnu 2004 zase uzbecké bezpečnostní síly při potyčkách s protestujícími zmasakrovaly ve městě Andižan stovky odpůrců režimu. Podle oficiálních údajů zemřelo 182 lidí, objevují se ale i odhady, že celkem zahynulo na 3 000 odpůrců Karimova, které vojáci pohřbili do neoznačených masových hrobů.

 

Třicetimilionový Uzbekistán je druhým největším producentem bavlny, významným vývozcem zlata, uranu a zemního plynu. Ačkoliv je muslimským státem, jedná se o sekulární republiku, jejíž vedení se mnohokrát stalo terčem teroristických útoků. Uzbekistán má nejsilnější armádu ve střední Asii.
 

vbo TN.cz