napadení ve francii

Zemřel řidič autobusu, kterého zbili cestující. Chtěl, aby si vzali roušky

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 11. 7. 2020
Téma:

Případ 59letého řidiče autobusu, kterého v jihozápadní Francii brutálně zmlátili cestující, protože po nich požadoval roušky, má smutnou dohru. Po pěti dnech v nemocnici, kdy byl ve stavu mozkové smrti, zemřel. Dva muži byli po útoku zatčeni a obviněni z pokusu o vraždu.

Po pěti dnech v nemocnici zemřel 59letý řidič Philippe, kterého ve francouzském městě Bayonne napadla skupina mužů, neboť je odmítl vpustit do autobusu bez nasazených roušek. Ty jsou nyní ve Francii v dopravních prostředních povinné kvůli pandemii koronaviru. 

 

Po útoku skončil Philippe v nemocnici ve stavu mozkové smrti, přičemž rodina se po několika dnech rozhodla ho odpojit od přístrojů. Informoval o tom v pátek zpravodajský web BBC s odkazem na francouzskou agenturu AFP. "Rozhodli jsme se ho nechat jít," svěřila se jeho dcera. Lékaři s rozhodnutím příbuzných souhlasili.

 

Dva mladí muži byli zatčeni a obviněni z pokusu o vraždu, další dva z toho, že nepomohli člověku v ohrožení a jeden ze snahy krýt podezřelého. Incident se stal v noci na neděli, kdy se do autobusu pokusilo nastoupit několik lidí bez roušek i jízdenek. Tři muže měl řidič upozornit, aby si nasadili roušky a poté chtěl dalšímu cestujícímu zkontrolovat jízdenku.

 

 

Skupina ho posléze napadla a opakovaně ho mlátila pěstmi. Když šofér vystoupil ven z autobusu, jeden z mužů ho praštil do hlavy, což mělo fatální následky. Při převozu do nemocnice byl řidič v bezvědomí a už se z něj neprobral.

 

Starosta města Bayonne útok odsoudil a označil ho za barbarský čin. Tento týden se tisíce lidí oblečených do bílého oděvu zúčastnilo protestního pochodu městem, mezi nimi i manželka samotného řidiče. Vzniklo několik pietních míst, kde lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny.

Související témata:
TN.cz