Smutná zpráva

Zemřel slavný herec z majora Zemana. Bohdalovou kryl před StB

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Oblíbený herec Svatopluk Matyáš je po smrti, bylo mu 90 let. Proslavila ho role redaktora v seriálu 30 případů majora Zemana. Diváci si ho mohou pamatovat i ze sci-fi Akce Bororo nebo válečného dramatu Nebeští jezdci. V 50. letech pomohl Jiřině Bohdalové po jejím zatčení Státní bezpečností (StB), jak herečka svěřila TN.cz.

Svatopluk Matyáš naposledy vydechl ve spánku. V pátek ráno už se neprobudil. Rodákovi z moravských Radslavic bylo úctyhodných 90 let.

 

O hercově úmrtí informoval portál Blesk.cz s odvoláním na jeho dceru Alenu. "Zemřel ve spánku, asi mozková příhoda. Dožil v Domově pro seniory Hortenzie. Byl tam jen krátce," řekla.

 

V mládí snil o studiu medicíny, komunisté mu ho však znemožnili. Nastoupil proto na pražskou DAMU, jeho spolužačkou byla kromě dalších zvučných jmen Jiřina Bohdalová.

 

"Jsem nesmírně smutná. Budu na něj vzpomínat s láskou a velkou vděčností," řekla TN.cz Bohdalová. Když ji zatýkala přímo ve škole StB, nenechal Matyáš kamarádku na holičkách.

 

"Zachoval se opravdu neuvěřitelným způsobem, když mě zatýkali na DAMU. On si vzal k sobě všechny takový ty inkriminovaný věci, co by mi bývaly uškodily u výslechu. Hodně riskoval. Byl to prostě velkej charakter," dodala zkroušená herečka.

 

 

Matyáše proslavila role redaktora Iva Holana v legendárním seriálu 30 případů majora Zemana. Zahrál si ji ve dvou epizodách. Z filmů patří mezi jeho nejvýraznější kousky Akce Bororo nebo Nebeští jezdci. Cizí mu nebyla ani divadelní prkna, postupně vystřídal scény v Hradci Králové, Ostravě a Olomouci. 

 

Pamatovat si ho můžete i ze seriálu Přátelé Zeleného údolí jako otce malého Pavla. Úplně naposledy ho mohli diváci zahlédnout v roce 2014 v seriálu Stopy života. Další z jeho spolužáků z DAMU Luděk Munzar zemřel v lednu 2019. 

Související témata:
TN.cz