Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.7. 2017 16:34
galerie smutná zpráva

Zemřel uznávaný český malíř, jeho obrázky zná snad každé dítě!

Karel Franta
Zdroj: Archiv rodiny

Ve středu zemřel ve věku 89 let uznávaný akademický malíř Karel Franta, který ilustroval řadu dětských knih. Podle příbuzných byl dlouhodobě nemocný, umíral v okruhu svých nejbližších.

"Zemřel na infarkt v kruhu rodinném," sdělila TN.cz po třetí hodině odpoledne vnučka Karla Franty s tím, že dědeček byl nemocný dlouhodobě.


19

GALERIE: Karel Franta s rodinou a přáteli

Zdroj: Archiv rodiny

Karel Franta - 1

Hodnocení:


 

Muž zemřel jen krátce před chystanou výstavou v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou. Teď budou jeho díla připomínkou práce, která pro něj byla životní vášní.

 

 

Karel Franta je zapsán na čestné listině Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu, dokonce byl oceněn vyznamenáním OSN Grand Prix UNICEF.


118

GALERIE: Práce ilustrátora Karla Franty

Zdroj: Archiv rodiny

Práce ilustrátora Karla Franty - 1

Hodnocení:


 

Jeho obrázky zdobily asi dvě stovky knížek. Podobu dal pohádkovým postavám ze Strašpytýlka, Pohádkového vandrování po Čechách, Čertovin nebo třeba Malého Vinnetoua, který měl svých slavných 49 epizod.

 

Karel Franta spolupracoval i s časopisy Mladý svět (u kterého vytvořil logo), Sluníčko, Čtyřlístek nebo Ohníček. Výstava v Lomnici nad Popelkou bude probíhat na jeho počest celý měsíc - a to od 23. 7. do 27. 8. 2017.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jiřina Jirásková nebyla první: 10 českých umělců, kteří spáchali sebevraždu

Svět filmu pláče: Zemřel oscarový herec Martin Landau! Hvězda filmu Tima Burtona

lud TN.cz
Reklama