vera lynnová

Zemřela ikona vojáků druhé světové války. Slavné zpěvačce bylo 103 let

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
18.6. 2020 13:44
Téma:

Ve věku 103 let zemřela britská zpěvačka Vera Lynnová, která byla symbolem naděje pro vojáky během druhé světové války a dodnes zůstává pro Velkou Británii ikonou. Zemřela obklopená svou rodinou.

Velkou Británii ve čtvrtek zasáhla velká ztráta. Zemřela ikonická zpěvačka Vera Lynnová, která se dožila věku 103 let. Její rodina podle BBC uvedla, že je smrtí hluboce zarmoucena a potvrdila, že zpěvačka zesnula ráno v kruhu svých blízkých příbuzných.

 

Svou slávu si vydobyla především během druhé světové války, kdy se stala pro vojáky i celý národ symbolem nezlomnosti a naděje. Když byla britská města pod náporem útoku nepřátelských vojsk, v milionech domácností zněly její písně, které hýřily optimismem. Jednou z nejslavnějších a nejinspirativněších skladeb byla píseň We'll Meet Again (Znovu se setkáme), která válkou rozvrácené rodiny chlácholila, že se jednou opět sejdou. 

 

Svůj talent Vera odhalila už jako dítě, kdy začala vystupovat v místních klubech. Do povědomí širší veřejnosti se dostala ve 30. let, na konci desetiletí však vypukla válka. Lynnová se tak dobrovolně přihlásila ke službě pro armádu, kde jí řekli, že bude nejlepší, když bude dál bavit lidi.

 

 

Válečné roky trávila zpíváním pro vojáky, vystupováním v nemocnicích a armádních táborech a cestováním až do Indie a Barmy. I mnoho let po válce stále vystupovala na akcích pro válečné veterány a věnovala se charitativní činnosti.

 

Ve svých 103 letech, jen pár týdnů před svou smrtí, vyzvala britskou společnost, aby se ani v době koronaviru nevzdávala naděje a uměla si najít okamžiky štěstí. "Její hlas bude žít dál, aby pozvedával srdce příštích generací," prohlásil britský premiér Boris Johnson.

TN.cz