odchod legendy

Zemřela Jiřina Fikejzová. Dvorní textařka Marie Rottrové i Karla Gotta

Jiřina Fikejzová
Zdroj: Profimedia
Jiřina Fikejzová
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 2. 9. 2020
Téma:

Jiřina Fikejzová, autorka více než 200 hudebních textů, zemřela ve věku 93 let. Uznávaná hudebnice tvořila pro pěvecké legendy jako Karel Gott, Marie Rottrová, Marta Kubišová nebo Václav Neckář.

Jiřina Fikejzová, rodačka z Lomu u Mostu, se kromě hudby věnovala i sportu. V 50. letech byla úspěšnou sprinterkou reprezentace. Láska k hudbě ale nakonec převládla. Jiřina Fikejzová, dříve Henzlová, se učila hrát na klavír i housle a po skončení studií nastoupila v hudebním vydavatelství Supraphon. Tam působila na pozici dramaturgyně.

 

Texty písní psala už na střední škole. V průběhu života jich napsala více než 200. Během svého působení v Tanečním orchestru Československého rozhlasu se seznámila s hudebními velikány jako Karel Gott, Marta Kubišová, Helena Vondráčková či Václav Neckář.

 

 

Pro šansoniérku Juditu Čeřovskou napsala hned několik písní, například Dominiku či Malý vůz. Nejblíže ale měla k Marii Rottrové, pro kterou také psala nejčastěji. "S Maruškou jsme si vždycky dobře rozuměly. Možná je to tím, že jsme obě z drsného kraje. Ona ze severu Moravy, já ze severu Čech," svěřila se dříve Fikejzová.

 

Pro Rottrovou napsala známé písně Markétka nebo To mám tak ráda. Tvořila i pro Hanu Zagorovou, Evu Pilarovou a Yvettu Simonovou. Sama Fikejzová vydala čtyři autorská alba, sbírku textů a poezie a autobiografické knihy. Často se objevovala i jako člen poroty hudebních festivalů, například Intertalent.

TN.cz