LIDOVÁ ZPĚVAČKA

Zemřela legenda folkloru. Zpěvačka Vlasta Grycová odešla v 78 letech

Vlasta Grycová
Zdroj: Dům kultury Uherský Brod
Brabec Martina
Martina Brabec
20.7. 2021 22:44
Téma:

V 78 letech zemřela lidová zpěvačka Vlasta Grycová. Legenda moravskoslovenského folkloru většinu své kariéry spojila s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Zpívala ale také s Hradišťanem nebo Cimbálovou muzikou Olšava.

Lidová zpěvačka Vlasta Grycová ze Strání na Uherskohradišťsku zemřela v 78 letech. Informaci přinesl Český rozhlas, kterému to potvrdilo vedení obce i její přátelé z řad folkloristů.

 

Vlasta Grycová působila jako sólová zpěvačka Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Zpívala ale také s Cimbálovou muzikou Olšava či se slavným Hradišťanem.

 

Veřejně vystupovat začala už jako dítě ve straňanském souboru Javorina, kde si ji roku 1957 vyhlédli pro Hradišťan Jaroslavové Čech a Staněk. Rokem 1972 začala její trvalá spolupráce s uherskobrodskou Olšavou.

 

 

"Rozdávala dobrou náladu, všechny věci komentovala tak nějak moudře, citlivě. Byla velkým člověkem, jak po stránce lidské, tak hudební. Ze Strání odchází první dáma folkloru," řekl rádiu bývalý ředitel uherskobrodského muzea, etnograf Pavel Popelka ze Strání.

 

Rodinná tradice ale její smrtí nekončí. V hudbě pokračuje dcera a vnučky, se kterými nazpívala Grycová v roce 2003 svůj zpěvácký portrét Pod Javorinú – Lidové písně ze Strání.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz