U záchranky byl 50 let

Zemřela legenda záchranky. Václavovi vděčí za život tisíce lidí!

Václav Holubec
Zdroj: zzshmp.cz
Václav Holubec

Po dlouhé nemoci zemřel tento týden dlouholetý řidič a zdravotník pražské záchranky Václav Holubec. Za volantem sanitních vozů strávil neuvěřitelných 50 let! O jeho úmrtí informovala prostřednictvím Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy jeho rodina.

Václav Holubec sloužil u pražské záchranky od roku 1956 do roku 2006. Od roku 1992 byl v důchodu, přesto další roky ještě záchranné službě zůstal věrný a v posledních letech jezdil místo k akutním případům s převozovou sanitkou.

 

Jeho kariéra doslova dokumentovala vývoj záchranné služby v hlavním městě v druhé polovině 20. století. Začínal se Škodou Tudor.

 

"Nejvíc kilometrů najezdil s mercedesem „Binckou“, o kterém mluvil jako o luxusním voze. Pamatoval časy, kdy záchranka v Praze ještě převážela mléko pro kojence, sám v sanitce přivedl na svět nejméně deset dětí a pomohl tisícům dalších pacientů," napsali pražští záchranáři na facebooku.

 

Při tragické nehodě jugoslávského letadla v pražském Suchdole byl Holubec na místě první. "Bylo to hrozné. Byli tam lidé rozházení po poli, volali na nás: Prosím vás, vemte mě, vemte mě. Ale my jsme museli nabírat jen ty opravdu nejvážnější," vzpomínal krátce před svým odchodem ze služby tehdy třiasedmdesátiletý Holubec v rozhovoru pro web idnes.cz.

 

 

V tom také prozradil, že k sanitce ho přilákalo to, že mohl jezdit rychle. Několikrát chtěl s prací skončit, hlavně ale kvůli penězům, které u záchranky nebyly moc dobré. Zažil nespočet agresivních pacientů, kteří na záchranáře útočili, klidně i nožem nebo sekerou.

 

"Rodině vyjadřujeme i za naše kolegy upřímnou soustrast a děkujeme za všechno, co pro pražskou záchranku a pacienty udělal," napsali pražští záchranáři.

Související témata:
vbo TN.cz