Smutná zpráva

Zemřela nejstarší Češka Marie Schwarzová! Bylo jí 109 let

Marie Schwarzová
Zdroj: facebook, Petr Kunc
Marie Schwarzová na své 109. narozeniny
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 26.8. 2019 18:07
Téma:

Ve věku 109 let zemřela nejstarší Češka Marie Schwarzová. Informoval o tom Petr Kunc, místostarosta městské části Brno-Židenice, kde Schwarzová žila.

"Dnes zemřela nejstarší občanka České republiky, paní Věra Schwarzová. Bylo jí 109 let. Upřímnou soustrast všem pozůstalým," napsal místostarosta Brna-Židenic Petr Kunc v pondělí na twitteru.

 

Marie Schwarzová se narodila 30. ledna 1910 v Brně, pracovala jako učitelka na prvním stupni základní školy a hrála ochotnické divadlo. Během dlouhého života bydlela v několika obcích na jižní Moravě, poslední roky ale žila v Brně.

 

Syna Borise i oba své manžely Schwarzová přežila, starala se o ni dcera Alena. Jejím posledním přáním, které radnice v Židenicích plnila, bylo prořezat stromy v ulici, kde bydlela, aby se do bytu dostalo více slunce.

 

 

Na své 109. narozeniny byla Schwarzová podle Kunce, se kterým jako jediným rodina komunikovala, ve skvělé formě. "Ptala se mě, kolik že to slaví let. A když jsem jí řekl, že 109, odpověděla mi, že se cítí na 50," popsal tehdy Kunc pro Brněnskou drbnu.

 

Nejstarší Češkou se Schwarzová stala v lednu 2019, kdy zemřela její předchůdkyně Květoslava Hranošová. Ta byla jen o čtyři dny starší než Brňanka a svých 109. narozenin se nedožila jen o necelý týden.

TN.cz