Dagmar Burešová

Zemřela první dáma české justice. Zastupovala i matku Jana Palacha

Téma:

Po dlouhé nemoci zemřela v sobotu první porevoluční ministryně spravedlnosti a předsedkyně České národní rady Dagmar Burešová. Právničce, která zastupovala řadu disidentů a mimo jiné i matku Jana Palacha, bylo 88 let.

"O víkendu odešla do právnického nebe první dáma české justice JUDr. Dagmar Burešová. Výjimečná advokátka, první porevoluční ministryně spravedlnosti, předsedkyně České národní rady… Čest její památce," napsala na twitter Česká advokátní komora. 

 

Burešová se se zdravotními potížemi potýkala delší dobu. V roce 1993 a 1996 prodělala dvě operace krční páteře. V roce 2010 doma upadla, zlomila si ruku a její stav se zhoršil. Od té doby byla upoutána na lůžko a pečoval o ni manžel.

 

 

V období normalizace zastupovala kolem sta osob stíhaných totalitním režimem – mimo jiné Milana Kunderu, Ivana Medka či Karla Kyncla. Disidenti byli tenkrát hromadně propouštěni ze zaměstnání, díky skvělým znalostem pracovního práva ale Burešová mnohokrát dokázala, že výpověď je neplatná.

 

Nejznámějším případem je zastupování matky Jana Palacha Libuše Palachové v procesu s komunistickým poslancem Vilémem Novým, jenž pronášel lživé teorie ohledně smrti Jana Palacha. Ona i její rodina na to doplatili. Byli často vyslýcháni StB a perzekvováni. Burešové zabavili pas, její mladší dcera nemohla na gymnázium. Přesto se nikdy nevzdala a nelitovala.

mom TN.cz