smutná zpráva

Zemřela Věra Čáslavská! Nezdolnou ženu porazila rakovina

Zemřela Věra Čáslavská, významná česká a československá sportovní gymnastka, olympionička trenérka a sportovní funkcionářka. Čáslavská bojovala poslední měsíce s rakovinou slinivky. Bylo jí 74 let.

Věra Čáslavská byla mimořádně úspěšná sportovní gymnastka a zůstala nejúspěšnější českou sportovkyní. Stala se sedminásobnou olympijskou vítězkou, čtyřnásobnou mistryní světa, jedenáctinásobnou mistryní Evropy a čtyřnásobnou Sportovkyní roku ČSSR.

 

Po srpnu 1968 byla kvůli svým postojům k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a podpisu dokumentu Dva tisíce slov vyloučena z řad tělovýchovné organizace. Věnovala se pak trénování. Vychovávala mladé adeptky sportovní gymnastiky jak v Praze, tak v Mexiku.


GALERIE: Věra Čáslavská

1
/
9
Zdroj: Profimedia
Věra Čáslavská

 

Počátkem roku 1990 se Čáslavská po zvolení Václava Havla prezidentem Československé republiky stala jeho poradkyní pro sociální otázky a pro sport, od července 1991 byla jeho asistentkou. V letech 1990 až 1996 byla předsedkyní Československého a později Českého olympijského výboru a v letech 1995 až 2001 také členkou Mezinárodního olympijského výboru.

 


 

Věra Čáslavská bojovala už od loňska s rakovinou slinivky, která je obtížně léčitelná. Ta se jí také stala osudnou. Své poslední chvíle trávila Čáslavská v Černošicích u Prahy, ale zemřela v pražském IKEMu. Smutnou zprávu potvrdili TV Nova syn Martin a dcera Radka.

Související témata:
tn.cz / gar