Krutá nemoc

Žena měla na rameni modřinu šest let. Lékaři jí sdělili krutou zprávu

Žena s bolestí ramene - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Žena měla celých šest let na rameni asi centimetrovou modřinu. Když se konečně odhodlala dojít k lékaři, nejdříve ji poslal na vyšetření pohlavních nemocí. Tam ale přišli na to, že žena trpí vzácnou formou rakoviny.

Nejmenovaná 31letá žena si dlouho neuvědomovala, že by fialový flíček na rameni mohl být něčím jiným než jen modřinou. Až po šesti letech, kdy skvrna nezmizela, se rozhodla navštívit lékaře. O případu informoval portál BMJ Case reports, který píše o neobvyklých lékařských případech.

 

Žena lékařům v nemocnici v portagulském městě Braga řekla, že si nevzpomíná, že by se kdy do místa, kde měla modřinu, praštila. Poslali ji proto na dermatovenerologii, kde se odborníci zabývají pohlavními nemocemi s kožními příznaky.

 

Pod lupou byly ve skvrně vidět bílé prasklinky, které značily nezvykle rychlý růst buněk, a naběhlé cévky. Biopsie, kterou poté chirurgové provedli, odhalila zhoubný nádor. Žena trpěla vzácnou formou rakovinu zvanou dermatofibrosarcoma protuberans.

 

GALERIE: Žena měla na rameni modřinu šest let

1
/
2
Zdroj: BMJ Case reports
Žena měla na rameni modřinu šest let - 2

 

Tuto nemoc lékaři diagnostikují zhruba jednomu až pěti lidem z milionu. Rozvíjí se v hlubších vrstvách kůže a projevuje se menšími fialovými, modrými nebo červenými skvrnami. Rostou poměrně pomalu a jsou bezbolestné.

 

 

Chirurgové ženě nádor odstranili a od té doby se jí daří dobře. Zhruba v pěti procentech případů se ale nemoc může vrátit. I tak je ale 98 procent lidí po operaci plně vyléčeno. Jen výjimečně se rakovina rozšíří do dalších částí těla.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
epa TN.cz